Islanďané

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Islanďané
Íslendingar
Populace
450,000 (odhad)
Země s významnou populací
IslandIsland Island 295,672[1]
DánskoDánsko Dánsko 8 199[2]
NorskoNorsko Norsko 7 839[2]
ŠvédskoŠvédsko Švédsko 5 204[2]
USAUSA USA 4 992[2]
Spojené královstvíSpojené království Spojené království 2 071[2]
Jazyk(y)
islandština
Náboženství
luteráni
Příbuzné národy
Faeřané, Norové, Dánové, Irové,[3] Skotové, Švédové

Islanďané jsou germánská etnická skupina a národ spjatý s ostrovem Island (osídleným okolo roku 874) a Islandskou republikou, jež vznikla roku 1944. Islanďané hovoří převážně islandštinou (zákony Islandu ji nicméně nedefinují jako státní či úřední jazyk). Výzkumy DNA ukázaly, že 60-80 procent Islanďanů má seveřanský původ, zbytek genofondu je převážně keltský, což je způsobeno migrací lidí s keltským původem z Irska a Skotska.[4][5] K islandské národnosti se celosvětově hlásí okolo 450 000 lidí. Na samotném Islandu žije asi 300 000 z nich. Minority jsou především ve skandinávských zemích, tedy v Dánsku, Norsku a Švédsku (ovšem prakticky vůbec ve Finsku). Pro identitu Islanďanů je důležitá historie Vikingů, nicméně většina Islanďanů v minulosti (okolo roku 1000) přijala křesťanství (tzv. kristnitaka), s nástupem reformace pak protestantství (podobně jako jiné severské národy, v interakci s nimiž se Islanďané vždy vyvíjeli).

Známí Islaďané[editovat | editovat zdroj]

Nejslavnějším vikingským vládcem Islandu byl Erik Rudý. V první evropské kolonizaci Ameriky - dlouho opomíjené - sehráli klíčovou roli cestovatelé Bjarni Herjólfsson, Leif Eriksson a Thorfinn Karlsefni.

Nejslavnějším středověkým islandským spisovatelem a učencem byl Snorri Sturluson, autor Prozaické Eddy. Za autora Poetické Eddy byl dlouho považován učenec a zakladatel slavné školy v Oddi Sæmundur Sigfússon, dnes to ale vědci nepovažují za pravděpodobné. Klíčovým představitelem tzv. skaldské poezie byl Egill Skallagrímsson. Nejvýznamnějším středověkým kronikářem byl Ari Thorgilsson.

Otcem moderní islandské vědy a vzdělanosti byl Árni Magnússon. Otcem moderního islandského národa zase politik Jón Sigurðsson. Prvním velkým moderním spisovatelem byl Matthías Jochumsson, mj. autor textu islandské hymny.

Ve 2. polovině 20. století zaznamenala výrazný rozkvět islandská kultura. Halldór Kiljan Laxness získal roku 1955 Nobelovu cenu za literaturu. V té době zaznamenal světový ohlas i spisovatel Gunnar Gunnarsson. V současnosti jsou za hranicemi své vlasti nejznámější spisovatelé Sjón, Hallgrímur Helgason a Matthías Jochumsson. Součástí rozmachu severské detektivky je pak např. Arnaldur Indriðason.

K nejznámějším Islanďanům vůbec patří zpěvačka Björk. V jejích stopách jde Emilíana Torrini, jež se proslavila písní v jednom z dílů filmové trilogie Pán prstenů. V oblasti rocku se na vlně obliby severských kapel vezou Jón Þór Birgisson (Jónsi), lídr kapely Sigur Rós, či originální multiinstrumentalista Ólafur Arnalds. Z oblasti vážné hudby lze vzpomenout dirigenta a klavíristu Vladimira Ashkenazyho, jenž má mj. islandské občanství a v minulosti vedl i Českou filharmonii.

Ve filmovém umění slavil největší mezinárodní úspěchy režisér Baltasar Kormákur. V oblasti umění výtvarného pak konceptuální umělec Olafur Eliasson.

Na Islandu k nejpopulárnějším sportům patří házená (národní tým mužů získal stříbro na OH 2008 a bronz na ME 2010) a v posledních letech fotbal (především slavné tažení národního týmu do čtvrtfinále na mistrovství Evropy 2016). K nejslavnějším islandským fotbalistům patří Eiður Guðjohnsen, vítěz Ligy mistrů UEFA s týmem FC Barcelona. Slavným šachistou byl Friðrik Ólafsson.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Icelanders na anglické Wikipedii.

  1. Number of Icelandic citizens in Iceland. www.statice.is [online]. [cit. 2017-01-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-13. 
  2. a b c d e World Migration International organization for migration
  3.  "Estimating Scandinavian and Gaelic ancestry in the male settlers of Iceland"(2000). The American Journal of Human Genetics 67 (3): 697–717. doi:10.1086/303046. PMID 10931763. 
  4. Icelanders, a diverse bunch?
  5.  "Estimating Scandinavian and Gaelic ancestry in the male settlers of Iceland"(September 2000). Am. J. Hum. Genet. 67: 697–717. doi:10.1086/303046. PMID 10931763.