Leif Eriksson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leif Eriksson
Pomník Leifa Erikssona
Pomník Leifa Erikssona
Narození 970
Island
Úmrtí 1020 (ve věku 49–50 let)
Grónsko
Povolání cestovatel
Rodiče Erik Rudý
Příbuzní bratr Thorvald Eiriksson
sestra Freydís Eiríksdóttir
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leif Eriksson, ve staré severštině Leifr Eiríksson, (někdy mezi 970 a 980 Island nebo Grónsko – cca 1020 neznámo kde) byl norský Viking, patrně první evropský objevitel Ameriky.

Byl synem Erika Rudého, který kolonizoval Island a Grónsko. Podle ság kolem roku 1000 koupil Leif loď od Bjarni Herjolfssona, a vydal se s dalšími mladíky najít zemi, kterou Herjolfsson na západě spatřil. Propátrali část pobřeží Severní Ameriky a přezimovali v zemi, kterou nazvali Vinland – Země pastvin (nebo také Země vína). Podle archeologických výzkumů se patrně jednalo o Newfoundland, v jehož severní části byla osada, odpovídající popisům ság, nalezena. Objevil ji v roce 1960 norský badatel Helge Ingstad u dnešního L'Anse aux Meadows.

Podle jiných ság se Leif Eriksson na královský příkaz věnoval šíření křesťanství v Grónsku, kde díky jeho matce vznikl nejstarší kostel tohoto ostrova.

Informace jsou kusé a pocházejí ze ság, zapsaných až o dvě století později.

Během své plavby objevil zemi zvanou Heluland-země plochých kamenů (dnešní Baffinův ostrov) a ještě Markland-země hlubokých lesů (dnešní Labradorský poloostrov). Při svých plavbách neputoval do vnitrozemí, ale držel se při pobřeží. Sem tam vystoupil se svou posádkou z lodí, aby doplnil zásoby. Poznal také místní obyvatele Inuity a Indiány, které znal už z rodného Grónska.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]