Jón Sigurðsson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jón Sigurðsson je islandské jméno, v němž Sigurðsson je patronymum, nikoliv klasické příjmení. Tato osoba je v islandském prostředí označována pouze jako Jón.
Jón Sigurðsson
Narození17. června 1811
Hranfseyri
Úmrtí7. prosince 1879 (ve věku 68 let)
Kodaň, DánskoDánsko Dánsko
Místo pohřbeníHolavallagarður
Alma materKodaňská univerzita
Povolánípolitik, filolog a historik
Funkcemember of the Danish Constituent Assembly (1848–1849)
člen Althingu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jón Sigurðsson (17. červen 1811, Hrafnseyri7. prosinec 1879, Kodaň) byl islandský politik liberální orientace, vůdce islandského hnutí za nezávislost v 19. století, otec moderního islandského národa.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval gramatiku a historii na univerzitě v Kodani, kam odjel roku 1833. Poté pracoval v ústavu Arnamagnæan při Kodaňské univerzitě, který sbíral ságy a jiné rukopisy ve staré severštině. Na Island se vrátil až roku 1845; ihned zasedl v islandském parlamentu (Althingu) a roku 1849 se stal jeho předsedou.

Zasedl též ve zvláštním revolučním národním shromáždění roku 1851 (Þjóðfundurinn 1851), kde bojoval proti přijetí nové dánské ústavy, v čemž uspěl. To byl začátek islandské revolty, která běžela řadu let - její hlavní tribunou byla Jónem založená ročenka Ný félagsrit, jež vycházela v letech 1841–1873. Jón v té době sídlil opět v Kodani a jeho tamní byt se stal centrem islandského národního hnutí, podobně jako Islandská literární společnost (Hið íslenska bókmenntaféla), které Jón předsedal od roku 1851. Nenásilný odpor Islanďanů nakonec vyústil v to, že Dánsko dalo Islandu roku 1874 autonomii ve vnitřních záležitostech.

Den Jónova narození je dnes na Islandu státním svátkem. Jón je též vyobrazen na bankovce v nominální hodnotě 500 islandských korun.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jón Sigurðsson na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]