Patronymum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Patronymum (patronymikum, patronymikon, z řečtiny patros – otec, nomos – jméno) je jedna z částí vlastních osobních jmen připojovaná k rodnému jménu, která je odvozena od jména otce (případně děda nebo ještě staršího mužského předka). V ruském jazyce se používá výraz otčestvo (podobně je tomu i v bulharštině a dalších jazycích).

Součást osobního jména založeného analogicky na jménu matky či jiného ženského předka se nazývá matronymum (metronymikon).

V mnoha oblastech světa patronyma zobecněla a přešla do podoby klasických příjmení, tj. rodinných jmen přenášených na potomky. Jsou také naprosto běžná jako prostřední jméno v Rusku (otčestvo). Naopak na Islandu má jen málo lidí skutečné příjmení.

Mnoho keltských, iberských, slovanských, anglických a skandinávských příjmení má původ právě v patronymech, např. Wilson (syn Williama), Powell (ap Hywel), Fernández (od Fernando), Carlsson (syn Carla), Stefanović (syn Stefana) či O'Connor (vnuk Connora).

Patronyma mohou zjednodušit, jindy naopak komplikovat genealogický výzkum. K otcovskému křestnímu jménu lze dojít snadněji, pokud jeho potomci mají patronymum. Nicméně rozličné lokální zvyky a migrace často způsobily přechod patronyma na jméno rodinné (příjmení).

Patronyma u různých národů[editovat | editovat zdroj]

  • V arabském světě se můžeme setkat s předjménem – ibn (= syn, ibn Jakúb - syn Jakúbův), podobně jako židovské – ben, bat-, bar- (David Ben Gurion, (Benjamín) apod.)
  • Na Islandu existuje jen málo skutečných příjmení. Většina druhých jmen je tvořena příponou -son = syn (pro chlapce) a -dóttir = dcera (pro dívku)
  • V ruštině a příbuzných jazycích se používá -evič (Alexejevič), -ovič (Alexandrovič), -ič (Nikitič), v ženském tvaru pak jako -evna (Andrejevna), -ovna (Fjodorovna) atd., ovšem fungují jako druhé jméno vedle klasických příjmení

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Užití otčestva v ruskojazyčném prostředí lze ilustrovat např. u příjmení Gajdar.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]