Ibráhím ibn Jákúb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ibráhím ibn Jákúb
Narození912
Tortosa
Úmrtí966 (ve věku 53–54 let)
Povoláníobjevitel, spisovatel a historik
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Trasa Ibráhíma ibn Jákúba

Ibráhím ibn Jákúb (arabsky إبراهيم بن يعقوب الإسرائيلي الطرطوشي‎, Ibráhím bin Jaʿkúb al-Isrá'ílí at-Turtúší, hebrejsky אברהם בן יעקב‎, Avraham ben Ja'akov) byl židovský arabsky mluvící kupec z al-Andalusu (muslimské označení pro Pyrenejský poloostrov) žijící v 10. století, který napsal spis o své cestě Evropou. Ibráhímova zpráva informuje o střední Evropě v roce 965 či 966 a obsahuje nejstarší známý popis Prahy.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Podle českého historika Dušana Třeštíka nebyl Ibráhím ibn Jákúb pouhým kupcem, neboť na to měl prý příliš rozsáhlé vzdělání a rozhodně se nepohyboval po hlavních obchodních trasách. Třeštík jej považuje za diplomata, neoficiálního vyslance córdobského chalífy al-Hakama II., který jel navštívit císaře Otu I. do Magdeburku.[1]

Ibráhím o svých cestách pořídil písemné pojednání, i když si při jeho tvorbě nečinil literární ambice; z díla se dodnes dochovaly pouze úryvky v pracích jiných autorů. Z pera Ibrahíma ibn Jákúba pochází například popis jižní Evropy a mimo jiné i nejstarší známý popis Prahy a svědectví, že český kníže tehdy ovládal také Krakovsko: jmenuje totiž Boleslava I. jako vládce Prahy, Bohemie a Krakova, zatímco polský Měšek I. je pro něj králem severu.

Popis Prahy[editovat | editovat zdroj]

Město Frága je vystavěno z kamene a vápna a je největším městem co do obchodu.
— začátek popisu Prahy[2]

Praha v té době tedy podle Ibráhíma bylo výstavné město s kamennými stavbami a velké obchodní centrum, kam přicházeli Rusové a Slované z Krakova, židé i muslimové.[1] Prodávali se zde otroci, cín, kožešiny a potraviny.

Významný je také jeho popis tehdejších platidel – podle něj se na pražském tržišti směňovalo za 1 denár 10 plátének. Lehká pláténka byla běžným platidlem, snad odtud také pochází české slovo platit a pravděpodobně i trh. 1 denár pak měl stačit ke koupi množství pšenice nebo žita potřebného k obživě jednoho člověka na měsíc, nebo deseti slepic.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Archivovaná kopie. www.e-stredovek.cz [online]. [cit. 2015-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-05-06. 
  2. NIEDERLE, Lubor. Slovanské starožitnosti, Díl III: Původ a počátky Slovanů západních. V Praze: Bursík a Kohout, 1927. sv. Díl III s. 198. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:c48f5e60-56bc-11e7-a0c9-005056825209

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]