Arnaldur Indriðason

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arnaldur Indriðason

Arnaldur Indriðason (* 28. ledna 1961 v Reykjavíku) je islandský spisovatel detektivek.

1996 absolvoval zkoušku historie na universitě na Islandu. Později pracoval jako novinář a filmový kritik u největších islandských novin Morgunblaðið.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Ve většině jeho knih je hlavní postavou komisař Erlendur Sveinsson a jeho kolegové Sigurður Óli, Elínborg a jeho dávný mentor Marion Briem z kriminální policie v Reykjavíku. Je to rozvedený padesátník, kterého chodí čas od času navštěvovat jeho již dospělé děti. Dcera Eva Lind, která skončila na drogách a Sindri Snær, který už má za sebou několik odvykacích kůr. Vztahy mezi nimi jsou značně komplikované. Knihy Oběť, Propast a Chlad probíhají ve stejném časovém rozmezí a mají vždy jiného hlavního hrdinu, u Oběti je to Elínborg, u Propasti Sigurður Óli a u Chladu Erlendur. Knihy napsané po roce 2010 se vracejí do starší minulosti, před první knihu série (Prequel), hlavním hrdinou knih Duel (2011) a Kamp Knox (2014) je Erlendurův mentor Marion Briem a Reykjavícké noci popisují začátek policejní kariéry Erlendura u dopravní policie, kdy ve svém volném času vyřeší starší případ dvojnásobné vraždy a je mu nabídnuto místo u kriminálky.

Obvykle jsou vyšetřovány případy, kde jejich původ leží daleko v minulosti a svědků už není mnoho.

Kniha Severní blata (Mýrin) byla v roce 2006 zfilmována (režie Baltasar Kormákur, Ingvar Eggert Sigurðssonem jako Erlendur) a film získal hlavní cenu Křišťálový glóbus na 42. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Knihy s komisařem Erlendurem[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Spoluautor[editovat | editovat zdroj]

  • Leyndardómar Reykjavíkur. 2000 (jedna kapitola)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]