Jón Þór Birgisson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jón Þór „Jónsi“ Birgisson

Jón Þór „Jónsi“ Birgisson (* 23. duben 1975, Island) je frontman, zpěvák a kytarista islandské post-rockové kapely Sigur Rós. Je známý svým falzetovým vokálem a hrou na kytaru pomocí smyčce.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jónsi (vyslovuje se jounsi) se narodil slepý na pravé oko. Jednou údajně řekl: "Kdybych viděl na obě oči, asi bych se zbláznil". Otevřeně se hlásí ke své homosexualitě.[1] Jeho přítel, se kterým žije, Alex Somers se podílí na grafickém designu pro Sigur Rós a spolu s Jons založil hudební seskupení Jónsi & Alex. Spolu také vystupují v různých islandských televizních pořadech.

Hudební historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1995 byl Jónsi frontmanem v hudební skupině nazvané Bee spiders, kde vystupoval pod pseudonymem Johnny B. Kapela vyhrála v roce 1995 ocenění „Nejzajímavější kapela“ v soutěži pro neznámé hudební skupiny. Tvorba skupiny je často přirovnávána k tvorbě skupin jako The Smashing Pumpkins a pod. Taktéž byl frontmanem v grungeové kapele s názvem Stoned, kde vystupoval pod pseudonymem Frakkur v letech 1992 - 1993. V roce 1994 založil spolu s Georgem Holme a Agusta Ævarom Gunnarsson skupinu Sigur Rós. V roce 2006 vypracoval spolu s přítelem Alexem sólový projekt. Prvotní název projektu byl Riceboy sleeps, tak se nazývá první album tohoto seskupení s dnešním názvem Jónsi & Alex z července roku 2009.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Jónsiho kapela Sigur Rós dostala název podle jména Jónsiho sestry, která se narodila ve stejném čase, v jakém byla zformována skupina. Sigur znamená v překladu vítězství a Rós růže.

Jazyky[editovat | editovat zdroj]

Převládajícím jazykem je přirozeně mateřská islandština, ale v písních prvních třech albech Von, Von Brigdit, Agæte Byrjun je nekompletní i Jónsiho vlastní, uměle vytvořený jazyk vonlenska (Von znamená v překladu naděje). Tento jazyk nemá žádnou ustálenou gramatiku a pod., Jónsi ho používá pouze jako jakési pozpěvování, které se právě hodilo do dané melodie. Jméno jazyka vzniklo od první písně Von, kde bylo použito. Jónsi také ovládá angličtinu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Q: Summertime. Česká televize [online]. 2008 [cit. 2014-02-17]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]