Iridium Satellite LLC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Iridium logo
Logo společnosti
Satelit Iridium

Iridium Satellite LLC je americká společnost provozující soustavu 65 komunikačních satelitů a zároveň výrobce vybavení pro satelitní komunikaci. Společnost byla založena v roce 2001 a ústředí se nalézá v Bethesdě ve státě Maryland v USA. Název je odvozen od prvku Iridium. Podle původních plánů měla síť čítat 77 satelitů, tedy stejně jako protonové číslo Iridia a satelity měly symbolizovat 77 elektronů obíhajících atomové jádro. Síť Iridium je unikátní tím, že poskytuje skutečně celosvětové pokrytí, včetně oceánů, polárních oblastí a leteckých tras. Satelity mohou být často pozorovány i několikrát za noc při tzv. záblesku družice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Satelit Iridium

Komunikační síť byla spuštěna 1. listopadu 1998, hlavním technologickým dodavatelem byla společnost Motorola. Komerční úspěch se však nedostavil a původní společnost Iridium SSC vyhlásila 13. srpna 1999 bankrot. Nezdar byl způsoben hlavně rozvojem pozemního systému GSM, jehož cenám tehdy nešlo konkurovat. Obzvláště nákladná byla prvotní fáze vypouštění satelitů, které musely být všechny vypuštěny před zahájením provozu sítě. Celosvětové pokrytí také nebylo pro většinu potenciálních zákazníků důležité a kvůli roamingovým smlouvám mezi mobilními operátory se potenciální trh ještě zmenšil.

Oživení programu přišlo v roce 2001, kdy byla založena dnešní společnost Iridium Satellite LLC, vlastněná soukromými investory. Ačkoli byla cena sítě odhadována na 6 miliard dolarů, noví vlastníci ji získali za pouhých 25 milionů. Počet uživatelů sítě se postupně zvyšuje a roku 2008 dosáhl 285 000. Síť je velmi využívaná americkým ministerstvem obrany, které platí 36 milionů dolarů ročně za neomezené použití pro 20 000 svých zaměstnanců.

10. února 2009 se satelit Iridium 33 srazil s vyřazeným ruským vojenským telekomunikačním satelitem Kosmos 2251 a byl zcela zničen.[1]

Iridium NEXT[editovat | editovat zdroj]

Druhá generace celosvětové sítě komunikačních satelitů sestávající se z 66 aktivních a 6 záložních satelitů na oběžné dráze. Satelity druhé generace mají být použity hlavně pro přenos dat, na nějž nebyl v původním návrhu kladen důraz. Iridium může poskytnout datového spojení jinými družicím, pro jejich řízení, bez ohledu na polohu pozemních stanic. Satelity budou zahrnovat také zatížení pro příjem údajů ADS-B pro řízení letového provozu pro použití leteckými společnostmi.

Původní plány počítaly s vypuštěním druhé generace satelitů kolem roku 2014. Iridium však podepsalo kontrakt k vypouštění družic se společností SpaceX až v květnu 2010[2]. Kontraktu obsahuje vynesení družic pomocí rakety Falcon 9 z Vandenbergovy letecká základny. Prvních 10 satelitů bylo vyneseno na oběžnou dráhu 14. ledna 2017. Celkem se počítá s vynesením 75 satelitů při osmi startech do konce roku 2018 (další podrobnosti v článku Seznam letů Falconu 9 a Falconu Heavy). Existující konstelace družic zůstane v provozu až do úplného spuštění generace NEXT.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUBALA, Petr. Na oběžné dráze se srazily družice [online]. Česká astronomická společnost, 2009-2-12, [cit. 2009-02-12]. Dostupné online.  
  2. Largest Commercial Rocket Launch Deal Ever Signed by SpaceX. Space.com. . Dostupné online [cit. 2017-06-07].  

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Iridium (satellite) na anglické Wikipedii.