Iridium Satellite LLC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Satelit Iridium

Iridium Satellite LLC je americká společnost provozující soustavu 65 komunikačních satelitů a zároveň výrobce vybavení pro satelitní komunikaci. Společnost byla založena v roce 2001 a ústředí se nalézá v Bethesdě ve státě Maryland v USA. Název je odvozen od prvku Iridium. Podle původních plánů měla síť čítat 77 satelitů, tedy stejně jako protonové číslo Iridia a satelity měly symbolizovat 77 elektronů obíhajících atomové jádro. Síť Iridium je unikátní tím, že poskytuje skutečně celosvětové pokrytí, včetně oceánů, polárních oblastí a leteckých tras. Satelity mohou být často pozorovány i několikrát za noc při tzv. záblesku družice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Satelit Iridium

Komunikační síť byla spuštěna 1. listopadu 1998, hlavním technologickým dodavatelem byla společnost Motorola. Komerční úspěch se však nedostavil a původní společnost vyhlásila 13. srpna 1999 bankrot. Nezdar byl způsoben hlavně rozvojem pozemního systému GSM, jehož cenám tehdy nešlo konkurovat. Obzvláště nákladná byla prvotní fáze vypouštění satelitů, které musely být všechny vypuštěny před zahájením provozu sítě. Celosvětové pokrytí také nebylo pro většinu potenciálních zákazníků důležité a kvůli roamingovým smlouvám mezi mobilními operátory se potenciální trh ještě zmenšil.

Oživení programu přišlo v roce 2001, kdy byla založena dnešní společnost Iridium Satellite LLC, vlastněná soukromými investory. Ačkoli byla cena sítě odhadována na 6 miliard dolarů, noví vlastníci ji získali za pouhých 25 milionů. Počet uživatelů sítě se postupně zvyšuje a roku 2008 dosáhl 285 000. Síť je velmi využívaná americkým ministerstvem obrany, které platí 36 milionů dolarů ročně za neomezené použití pro 20 000 svých zaměstnanců.

10. února 2009 se satelit Iridium 33 srazil s vyřazeným ruským vojenským telekomunikačním satelitem Kosmos 2251 a byl zcela zničen.[1]

Budoucí vývoj[editovat | editovat zdroj]

Původní plány počítaly s vypuštěním druhé generace satelitů kolem roku 2014, počet by měl být stejný jako dnes, tedy 66 aktivních a 6 záložních satelitů. Satelity druhé generace mají být použity hlavně pro přenos dat, na nějž nebyl v původním návrhu kladen důraz.

Prvních 10 satelitů druhé generace Iridium Next vynesla na oběžnou dráhu 14. ledna 2017 raketa Falcon 9. Termíny dalších startů zatím nebyly stavoveny, čeká se na výsledky testovacího provozu, který by měl být vyhodnocen v dubnu 2017. Druhý start s dalšími 10 satelity Iridium NEXT se odhaduje na červen 2017, opět ze základny Vandenberg v Kalifornii. Celkem se počítá s vynesením 75 satelitů při osmi startech rakety Falcon 9 do konce roku 2018.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUBALA, Petr. Na oběžné dráze se srazily družice [online]. Česká astronomická společnost, 2009-2-12, [cit. 2009-02-12]. Dostupné online.  

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Iridium (satellite) na anglické Wikipedii.