Motorola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: postavu války na východě Ukrajiny Arsena Pavlova přezdívaného Motorola.
Motorola Mobility Logo 2015.svg

Motorola, Inc. byla nadnárodní telekomunikační společnost založená v Illinoisském Schaumburgu (USA). Po finančních ztrátách mezi lety 2007 - 2009, které dohromady přesáhly 4,3 miliardy $ byla 4. ledna 2011 rozdělena do dvou samostatných veřejných společností, Motorola Mobility (v roce 2014 odkoupena společností Lenovo) a Motorola Solutions, jenž je obecně považována za přímého nástupce Motorola, Inc.

Motorola výráběla integrované elektronické obvody, mobilní telefony, terminály, vyvíjela bezdrátové sítě a další zařízení. Firma byla známa i svými procesory.

Kromě procesorů pro počítače vyráběla Motorola procesory pro PDA, čipsety, flash paměti, telekomunikační chipy, ale i kompletní komunikační zařízení jako mobilní telefony. Vyráběla (resp. upravovala) také protiradiolokační řízené střely vzduch-země AGM-122 Sidearm.[1][2]

Výroba mobilních telefonů[editovat | editovat zdroj]

Motorola vyrobila a uvedla na trh první mobilní telefon na světě. Mezi zvlášť podařené modely značky patřil Motorola Moto G, Motorola Razr V3 a jeho vylepšený klon V3i. Tyto modely byly v prodeji natolik úspěšné, že se o napodobení jejich vzhledu snažilo mnoho ostatních výrobců telefonů. Pro mobilní telefony Motorola byl v posledních modelech samostatné značky Motorola Mobility typický ultratenký ''žiletkovitý'' design. 15. srpna 2011 oznámila společnost Google odkoupení celé divize Motorola Mobility, kterou později od Googlu v roce 2014 odkoupil čínský výrobce elektroniky Lenovo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Motorola AGM-122 Sidearm, designation-systems.net (anglicky)
  2. AGM-122 Sidearm, vectorsite.net (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]