CASSIOPE

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
CASSIOPE
CASSIOPE v aerodynamickém krytu na vrcholu rakety Falcon 9 před startem.
CASSIOPE v aerodynamickém krytu na vrcholu rakety Falcon 9 před startem.
Jiné názvyCAScade, Smallsat and IOnospheric Polar Explorer
COSPAR2013-055A
Katalogové číslo39265
Start29. září 2013 16:00 GMT
KosmodromVandenberg AFB, SLC-4E
Nosná raketaFalcon 9 v1.1
Typ oběžné dráhyNízká polární oběžná dráha Země
Stav objektuAktivní
Trvání mise10 let a 156 dní
ProvozovatelUniverzita v Calgary
MacDonald, Dettwiler and Associates
VýrobceMacDonald, Dettwiler and Associates
Magellan Aerospace
ComDEV
Univerzita v Calgary
DruhHybridní komunikační a vědecký satelit
Hmotnost500 kg
Šířka180 cm
Výška125 cm
Parametry dráhy
Apogeum1 500 km
Perigeum325 km
Sklon dráhy80,99°
Doba oběhu103 minut
Přístroje
CascadeExperimentální komunikační zařízení společnosti MDA
e-POPVylepšená polární sonda - sestava osmi vědeckých zařízení
Oficiální webDomovská stránka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

CASSIOPE, neboli Cascade, Smallsat and Ionospheric Polar Explorer, je pětisetkilový kanadský komunikační a vědecký satelit, financovaný Kanadskou kosmickou agenturou a sestavený společnostmi MacDonald, Dettwiler and Associates (MDA), Magellan Aerospace a ComDEV za spolupráce s Univerzitou v Calgary, která dodala vědecké vybavení ve formě modulu e-POP.

Průběh letu[editovat | editovat zdroj]

Satelit byl vynesen dne 29. září 2013 z Vandenbergovy letecké základny v aerodynamickém krytu nosné rakety Falcon 9 v1.1 v rámci jejího premiérového letu. Původním nosným systémem k vynesení na plánovanou polární oběžnou dráhu měl být podstatně menší Falcon 1 téhož výrobce, společnosti SpaceX, ale kvůli dlouhodobému zdržení společnost MDA požádala o přeřazení na první let neozkoušené verze 1.1 mladší rakety. Kvůli vysoké pravděpodobnosti selhání společnost SpaceX nabídla let za pětinu běžné ceny,[1] nicméně i přesto start proběhl hladce a dle očekávání a CASSIOPE byl umístěn na správnou oběžnou dráhu, spolu s dalšími pěti nanosatelity, které sloužily jako sekundární náklad.

První stupeň rakety Falcon 9 se následně pokusil o první experimentální přistání nad vodou; raketa bezpečně vstoupila do atmosféry, ale aerodynamické síly nad povrchem se ukázaly jako nad její možnosti a motor pět byl nucen ukončit přistávací zážeh předčasně. I přesto SpaceX prohlásilo pokus za úspěšný. Mnoho trosek bylo následně vyloveno z místa dopadu.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KLOTZ, Irene. Musk Says SpaceX Being “Extremely Paranoid” as It Readies for Falcon 9’s California Debut [online]. SpaceNews, 2013-09-06 [cit. 2016-03-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. WALL, Mike. SpaceX Hit Huge Reusable Rocket Milestone with Falcon 9 Test Flight (Video) [online]. Space.com, 2013-10-17 [cit. 2016-03-30]. Dostupné online. (anglicky)