Interhelpo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Interhelpo
Logo
Logo
Interhelpo 1.jpg
Základní údaje
Právní forma družstvo
Datum založení květen 1923
Datum zániku 1943
Adresa sídla Žilina, Slovensko
Charakteristika firmy
Produkty elektrárna, textilní továrna, slévárna a továrna na nábytek
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Flag of Esperanto.svg
Esperanto
Jazyk
Organizace
Dějiny
Kultura
Literatura
Úhly pohledu

Interhelpo bylo průmyslové dělnické družstvo esperantistů a idistů, založené v květnu 1923 v Žilině, na pomoc budování socialismu v sovětském Kyrgyzstánu. V letech 19251932 odjelo ze železničních stanic Žilina a Brno celkem 1078 osob (407 členů družstva a 671 rodinných příslušníků) ve čtyřech transportech. Družstvo bylo v ČSR registrováno jako „Interhelpo, všeobecné výrobní a spotřebitelské družstvo v Žilině“ se statutem schváleným státními orgány. Na žilinském nádraží je k celé události pamětní deska.[1]

Interhelpo se také jmenoval jazyk, kterým hovořili členové družstva. Ti věřili, že řečí jejich nové vlasti bude esperanto. Ve skutečnosti se však nakonec jednalo o „spontánní esperanto“, ve kterém se stala základem slova z esperanta, z jazyků družstevníků (česká, slovenská, německá, maďarská, rusínská) a slova kyrgyzská, uzbecká, ruská, ukrajinská, ujgurská, tádžická a tatarská.

Zajímavým faktem je, že známý politik pražského jara Alexander Dubček byl rovněž účastníkem Interhelpa, společně se svými rodiči.

Přínos a dějiny[editovat | editovat zdroj]

Družstvo vybudovalo celou řadu provozů „na zelené louce“. V kyrgyzských stepích byla postavena a uvedena do provozu tato zařízení:

Už roku 1925 bylo Interhelpo oficiálně vyhlášeno jako nejlepší družstvo v Sovětském svazu. V roce 1934 se podílelo v průmyslové výrobě Kyrgyzie celými 20 procenty.

Interhelpo bylo zlikvidováno v roce 1943. Členové byli perzekvováni a popravováni jako nepřátelé Sovětského svazu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://zilina-gallery.sk/picture.php?/2845/category/277

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]