lernu!

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo webových stránek lernu!
Flag of Esperanto.svg
Esperanto
Jazyk
Organizace
Dějiny
Kultura
Literatura
Úhly pohledu

lernu! jsou bezplatné mnohojazyčné webové stránky vytvořené za účelem výuky a rozšiřování mezinárodního jazyka esperanto. Na stránkách je možné získat informace o esperantu, začít se učit jazyk v různých kurzech, najít zde přehlednou mluvnici, je zde možné dělat jazyková cvičení, hrát jazykové hry, číst a poslouchat povídky, využívat různé slovníky, vyměňovat si vzkazy s ostatními zájemci o esperanto, zúčastňovat se virtuálních lekcí, poslouchat esperantskou hudbu a dokonce zhlédnout i krátké filmy v esperantu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Myšlenka lernu!(tj. "uč se!") jako internetových stránek vznikla při příležitosti prvního semináře Esperanto@Interreto (E@I) ve Stokholmu v dubnu 2000, a byla upřesněna v říjnu 2001 během druhého E@I-semináře v Upsale. V červenci 2002 dostal projekt podporu fondu Esperantic Studies Foundation, a stránky byly vytvořeny v srpnu téhož roku. Stránky byly zveřejněny 21. prosince 2002 a od té doby o ně pečuje E@I s mnoha pomocníky.

lernu! bylo několikrát vydáno na CD. Během let 2004–2006 se objevily různé neinternetové verze s přidanými materiály: s hudbou, programy a dalšími kurzy esperanta, které nejsou obsaženy v lernu!. Nejnovější verze je dosažitelná jen na internetu, na CD nebo DVD bývá vydávána s mírným zpožděním.

V červenci 2016 byla spuštěna nová verze webu, se zcela novým kurzem a responzivním designem.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

lernu! je k dispozici ve zhruba dvaceti jazycích a ti, co se učí, mají možnost korespondovat s jazykovými pomocníky ve svém rodném jazyce.

Mimo mnoha kurzů různých úrovní obsahuje lernu! také další služby a nástroje: slovníky, přehled mluvnice, nahlas předčítané povídky s obrázky, představení esperanta, besedník, knihovnu s knihami, hudbou a filmy. Navíc zde jsou hry, fóra k různým tématům a novinky z esperantského hnutí.

V půlce roku 2006 byly stránky navštěvované více než 75tisíckrát během měsíce, a návštěvnost plynule roste. Jako noví uživatelé se každý měsíc registruje více než tisíc návštěvníků. Většina uživatelů přichází z Evropy, jihovýchodní Asie a z severní i jižní Ameriky. Více než polovina návštěvníků jsou nováčci. V současnosti je lernu! největší a nejpopulárnější místo s kurzy esperanta na internetu.

Odvozené projekty[editovat | editovat zdroj]

Na základě zkušeností získaných provozem stránek lernu! vyvinula organizace E@I v letech 20092011 ve spolupráci s dalšími partnery stránky Slovake.eu, které umožňují bezplatné internetové studium slovenského jazyka. Na podzim roku 2011 obdržela E@I od Evropské komise grant na realizaci dalšího podobného projektu, tentokrát pro bezplatnou internetovou výuku němčiny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]