Světová esperantská mládežnická organizace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Světová esperantská mládežnická organizace
Vznik1938
Právní formaspolek
SídloRotterdam, Nizozemsko
Úřední jazykesperanto
Členové353 (2016), 505 (2017) a 372 (2015)
LídrAlbert Stalin Garrido (od 2022)
Mateřská organizaceSvětový esperantský svaz
Oficiální webtejo.org, www.tejo.org/ca/, www.tejo.org/cs/, www.tejo.org/de/, www.tejo.org/en/, www.tejo.org/es/, www.tejo.org/fr/, www.tejo.org/it/, www.tejo.org/pt/, www.tejo.org/ro/, www.tejo.org/ru/, www.tejo.org/sv/, www.tejo.org/vi/, www.tejo.org/sk/ a www.tejo.org/id/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Esperanto
Jazyk
Organizace
Dějiny
Kultura
Literatura
Úhly pohledu

Světová esperantská mládežnická organizace (esperantsky Tutmonda Esperantista Junulara Organizo, zkratkou TEJO) je světovou organizací mladých esperantistů. Byla založena roku 1938 pod jménem Tutmonda Junular-Organizo („Světová mládežnická organizace“), k používání svého současného jména pak přešla v roce 1952. Roku 1956 se sloučila se Světovým esperantským svazem (UEA) a stala se jeho mládežnickou sekcí. Od roku 1971 jsou finance i správa TEJO již plně integrovány do struktur UEA. V posledních letech se ale opět objevují snahy o částečné osamostatnění a právní nezávislost, především vzhledem k jednoduššímu čerpání grantů a dotací.

Světová esperantská mládež je kulturní, vzdělávací a jazykově politickou organizací, která zajišťuje setkání, vzdělávací programy a další využívání mezinárodního jazyka esperanto. Mezi její cíle patří obhajoba a podpora témat jako jsou kulturní bohatství jazykové rozmanitosti, lidská práva aplikovaná na rovině jazyků menšin a vzájemné porozumění za účelem usnadnění přístupu k mezinárodním kontaktům.

Každý rok se pod hlavičkou TEJO uskutečňuje Mezinárodní kongres mládeže (Internacia Junulara Kongreso), pokaždé v jiné zemi světa. Každý IJK trvá přibližně týden a jeho program zahrnuje koncerty, přednášky a prezentace, výlety i čas na odpočinek a neformální povídání s přáteli. V roce 2009 se Mezinárodní kongres esperantské mládeže na pozvání České esperantské mládeže konal v Liberci.

Světová esperantská mládež také od roku 1974 zajišťuje chod služby Pasporta Servo, která umožňuje mluvčím esperanta cestovat po celém světě a ubytovávat se přitom u esperantistů, kteří se nechali zapsat do vydávaného seznamu.

Z publikační činnosti je významný časopis Kontakto („Kontakt“), který vychází šestkrát ročně a pojednává v esperantu o různých tématech běžného života, a čtyřikrát ročně vycházející zpravodaj o dění v organizaci a esperantském hnutí TEJO Tutmonde („TEJO celosvětově“).

V jednotlivých zemích světa je TEJO zastoupena svými zemskými sekcemi, které vykonávají činnost na svém území a mají právo nominovat své zástupce do výboru TEJO. V České republice plní tuto roli Česká esperantská mládež.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]