Zamenhofův den

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Esperanto
Jazyk
Organizace
Dějiny
Kultura
Literatura
Úhly pohledu

Zamenhofův den (15. prosinec) je dnem narozenin L. L. Zamenhofa (18591917), iniciátora jazyka esperanto, a současně nejvíce oslavovaným svátkem esperantské kultury. Za účelem oslav pořádají mnozí esperantisté, kluby esperantistů a esperantské organizace po celém světě v tento či jiný blízký den zvláštní setkání. Myšlenky spojené s esperantem a blízkost Zamenhofova dne k Vánocům často přimějí účastníky těchto schůzí také k výměně drobných dárků (oblíbené jsou hlavně knihy psané v esperantu) a blahopřání. Někdy se během takovýchto setkání konají také přednášky o osobě L. L. Zamenhofa.

Alternativní pojetí[editovat | editovat zdroj]

Někteří mluvčí esperanta, kterým se nelíbí přehnané oslavování života jediného konkrétního člověka, navrhují namísto toho slavit 15. prosinec jako Den esperantské literatury (či Den esperantské knihy). Vybízejí proto esperantské organizace, které organizují aktivity při příležitosti tohoto dne, aby do jejich programu zahrnuly i recenze knih či přednášení poezie nebo aby se v tento den zveřejňovaly ediční plány nakladatelství. Jedinci se zase mohou zapojit tak, že si zakoupí novou knihu, začnou nějakou psát nebo přispějí v tento den podobným vhodným způsobem k rozvoji esperantské literatury.

Oslava Zamenhofova dne v Kelmisu (bývalý Neutrální Moresnet) v roce 2008.
Oslava Zamenhofova dne v Kelmisu (bývalý Neutrální Moresnet) v roce 2008.

Původ tradice[editovat | editovat zdroj]

Tradice Zamenhofova dne pochází už z 20. let 20. století, kdy byl na základě návrhu skupiny intelektuálů a aktivních členů esperantského hnutí (mj. Julio Baghy a Nikolaj Někrasov) zvolen 15. prosinec jakožto esperantský svátek.

2009[editovat | editovat zdroj]

Výročí 150 let od narození Zamenhofa bylo 15. prosince 2009 oslaveno několika významnými událostmi. Rada města Białystoku toho dne slavnostně otevřela nové Zamenhofovo centrum[1] a v New Yorku proběhlo sympozium k poctě Zamenhofa s vystoupením Ariky Okrent, Humphreyho Tonkina a jiných profesorů.[2] Internetový vyhledávač Google zobrazoval při této příležitosti během dne ve svém logu vlajku esperanta (Google Doodle),[3][4] což přimělo přibližně 2 miliony lidí, aby na něj klikli a přečetli si článek o Zamenhofovi nebo esperantu na Wikipedii.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zamenhofa Tago na esperantské Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. esperanto-usa.org [online]. [cit. 2010-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-10. 
  2. Archivovaná kopie. sites.google.com [online]. [cit. 2010-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-12-15. 
  3. LL Zamenhof Honored by Google, Huliq.com, navštíveno 15. prosince 2009
  4. Google festas la Zamenhof-Tagon, Libera Folio, navštíveno 15. prosince 2009
  5. Blahuš, Marek: Google: Reklami Esperanton... sen esperantistoj In La Ondo de Esperanto. 2010, n-ro 2 (184), p. 8.. esperanto.org [online]. [cit. 08-01-2011]. Dostupné v archivu pořízeném dne 15-12-2013. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]