Inferno (kniha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Inferno
Inferno (novel).jpg
Autor Dan Brown
Jazyk americká angličtina a angličtina
Žánry mystérium, detektivka, conspiracy fiction, thriller, detektivní román, suspense a román
Vydavatel Doubleday
Datum vydání 14. května 2013
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Inferno (Peklo) je mysteriózní thriller amerického autora Dana Browna a čtvrtým dílem, který tak navazuje na sérii Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda a Ztracený symbol.[1] s hlavní postavou Roberta Langdona. Kniha byla vydána 14. května 2013 vydavatelstvím Doubleday.[2] Prvních osm týdnů se román držel na čelních pozicích žebříčku bestselerů New York Times.

Do češtiny román přeložil David Petrů a Michala Marková.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Profesor Harvardovy univerzity Robert Langdon se probudí v nemocnici s poraněním hlavy a amnézií předchozích dvou dnů. Jeho poslední vzpomínkou je procházka po Harvardském kampusu, ale sám rychle zjistí, že je nyní ve Florencii. Sienna Brooksová, jedna z ošetřujících lékařů, mu oznámí, že se minulou noc s krvácením dovlekl na pohotovost a trpí otřesem mozku po lehkém střelném zranění do hlavy. Náhle do nemocnice vtrhne Vayentha, nájemná vražedkyně, která pronásledovala Roberta a zastřelí druhého z lékařů, který se o Roberta stará. Sienna popadne Roberta a spolu uprchnou do jejího bytu.

Poté co Sienna Robertovi vylíčí detaily jeho přijetí do nemocnice, Robert nalezne tubu se symbolem biologického nebezpečí v tajné kapse saka a rozhodne se zavolat konzulát Spojených států, kde mu oznámí, že je po něm již vyhlášeno pátrání a konzul si vyžádá jeho současnou pozici. Na radu Sienny mu Robert oznámí číslo hotelového pokoje naproti Siennina apartmánu především z toho důvodu, aby se lékařka více nezapletla do již tak mysteriozní situace. Brzy však Robert uvidí ozbrojenou Vayenthu jak vstupuje do hotelu přes ulici. V tom okamžiku Robert uvěří, že se ho vláda Spojených států snaží zabít.

Sandro Botticelli: Mapa Pekla

Robert se tedy rozhodne otevřít podezřelou tubu a nalezne středověký váleček z kosti vybavený hi-tech projektorem, který zobrazuje modifikovanou verzi Botticelliho Mapy Pekla. Na spodním okraji projekce je text: "Pravda může být spatřena pouze skrz pohled smrti." Náhle do budovy vtrhnou vojáci vedení agentem Brüderem a Sienna a Robert jen tak tak uniknou. S pomocí mapy a Danteho Božské komedie se pak spolu snaží rozluštit tajemná vodítka a klíče vedoucí k bioteroristické hrozbě ohrožující celé lidstvo.

Projektor Langdona a Siennu navede přes malíře Vasariho k Dantově posmrtné masce. V patách mají stále vražedkyni Vayenthu a agenta Brüdera. V muzeu Palazzo Vecchio Langdon zjistí, že Dantova posmrtná maska byla ukradena, ředitelka muzea Marta Alvarézová zjistí, podle kamerových záznamů, že masku včera odcizil Langdon společně s Ignaziem Busonim (ten ale mezitím zemřel na těžky infarkt), Lagdon si nic z toho nepamatuje. Lagdonovi se Siennou se podaří prchnout policii s tím, že masku naleznou. Během útěku se ještě v Palazzo Vecchio střetnou s Vayenthenou, která při souboji se Siennou zemře.

V Baptisteriu, kam dvojici dovedla další stopa, naleznou Dantovu posmrtnou masku, kterou tam ukryl Ignazio Busoni a setkají se s Jonathanem Fenrisem, který je údajně z WHO (Světové zdravotnické organizace), tvrdí, že právě on Langdona najal aby pomohl WHO. Společně odjíždí vlakem do Benátek, pátrat po hrobce dóžete, ke kterému je navedla indicie v již nalezené Dantově posmrtné masce.

Situace se vyhrotí, Fenris - jak se zdá - zahynul na mor, Sienna se ztratila v davu a Langdona v Benátkách zajali agenti, kteří, jak se později ukáže, pracují pro WHO. Langdon se setkává s Elizabeth Sinskeyovou, šéfkou WHO. Ta mu prozrazuje, že WHO po něm pátrala, protože byla obava, že zběhl a pracuje pro nepřítele. Langdon se dozvídá, že slavný vědec Bertrand Zobrist se nechvalně proslavil svými studiemi o tom, že svět spěje ke katastrofě, protože exponenciální přelidnění se zcela vymknulo z rukou, podle něj je nutný radikální zásah, jinak nelze zabránit katastrofě. Zobrist natočil video, které měla agentura zvaná Konsorcium odvysílat ve všech masmédiích, šéf Konsorcia zvaný Probošt, ale po zhlédnutí videa informoval raději WHO, video odhaluje Zobristovy plány, nachází se v něm záběry ve vodě rozpustitelný sáček, jež je plný nebezpečného viru, sáček se má rozpustit pravděpodobně v nejbližších hodinách. Podle Elizabeth Sienna se Zobristem spolupracovala.

Sienna je jedna z nejinteligentnějších žen na světě, ve společnosti ale trpěla samotou a depresemi, snažila se deprese léčit prací v charitě, což ji i velmi naplňovalo. Po dramatické události na Filipínách, kde byla málem hromadně znásilněna Filipínci, ale charitativní práce zanechala a deprese se ji vrátily, započala studovat Zobristovy teorie, které ji vrátily smysl života, se Zobristem se setkala i osobně a později se stala jeho milenkou. Spolu s ním se věnovala transhumanismu. Zobrist spáchal sebevraždu skokem z věže Badie ve Florencii asi týden před událostmi popisovanými v knize přímo před očima Sienny. Později se Robert dozví, že tajemný projektor v bezpečnostním pouzdře do jeho saka zašila sama Elizabeth Sinskeyová během letu do Florencie.

Probošt přiznává Langdonovi, že právě Konsorcium nasadilo na Langdona Vayenthu, jež ale neměla Lagdona zabít, vše bylo na Langdona zinscenováno, právě Konsorcium přivodilo Langdonovi amnézii, nebyl ani postřelen, "zastřelený doktor" byl jen herec, který později hrál i Fenrise, neměl mor a nezemřel. Sienna o všem věděla, ale hrála svou roli, Konsorcium totiž nejprve pracovalo pro Zobrista, až později začalo spolupracovat s WHO.

Langdon odhaduje, že sáček s virem by se měl nacházet v Istanbulu v hrobce dóžete Enrica Dandoliho, jež se nachází v Hagia Sofia (Chrám Boží moudrosti). V Istanbulu naleznou vir ve vodojemu nedaleko chrámu, najdou však už jen zbytky rozpuštěného sáčku, vir již byl vypuštěn. Agenti se snaží oblast zapečetit. Robert Langdon se v Istanbulu setká opět se Siennou, ta mu vysvětlí, že virus byl vypuštěn už před týdnem a dnešek označuje den, kdy je rozšířen po celé planetě. Jde o vektorový virus, který mění lidskou DNA, a způsobí neplodnost asi třetiny populace, bude děděn a aktivovat se má vždy u zhruba třetiny populace, takhle by měl být zvrácen neúnosný růst lidské populace. Sienna chtěla virus zastavit, obávala se, že by tak mocný virus mohl kdokoliv, včetně vlád, zneužít.

Sienna Nakonec přislíbila WHO pomoc při léčbě, pokud bude léčba možná.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Robert Langdon: Profesor náboženské ikonologie a symbologie na Harvardově Universitě a hlavní představitel románu.
  • Bertrand Zobrist: Hlavní záporná postava románu, která se v knize objevuje prostřednictvím retrospektivních vzpomínek ostatních postav. Je šíleným avšak geniálním vědcem, jež v počátku knihy spáchá sebevraždu. Zobrist je posedlý Dantovým Peklem, a nechá se jím inspirovat k vyřešení světového přelidnění a vypustí nebezpečný virus.
  • Felicity Sienna Brooksová/FS-2080: Lékařka a Zobristova bývalá milenka, která také pracovala pro tajnou společnost Konsorcium. Pomáhá Robertovi nalézt virus, který vytvořil Zobrist, ale jejich minulý milenecký poměr vrhá podezřelý stín na loajalitu k Robertovi až do konce románu. Sienna, stoupenec Zobristovy teorie o přelidnění, využívá Konsorcium a Roberta k rozluštění Boticelliho Mapy Pekla, aby se dostala k místu vypuštění viru první, nicméně zjistí, že celé pátrání bylo zbytečné, protože Zobrist vypustil vir dávno předem. Věřila, že Světová zdravotnická organizace bude spolupracovat s ostatními vládními organizacemi a použije Zobristův vir jako biologickou zbraň.
  • Elizabeth Sinskeyová: Ředitelka Světové zdravotnické organizace, která najala Roberta Langdona, aby našel Zobristův virus.
  • Probošt tajné společnosti Konsorcium: Ředitel Konsorcia a druhá záporná postava románu. Snaží se, aby klient společnosti Zobrist mohl věnovat své vědecké práci a chrání ho před agenty Světové zdravotnické organizace. Po zhlédnutí videa, na kterém Zobrist ospravedlňuje své kroky, zjistí, že pomáhal Zobristovi v bioteroristickém útoku. Začne pomáhat Světové zdravotnické organizaci v hledání viru. V závěru románu je zatčen.
  • Vayentha: Agentka společnosti Konsorcium, která má za úkol ve Florencii sledovat Langdona. Je zavražděna Siennou v Palazzo Vecchio.

Překlady románu[editovat | editovat zdroj]

Inferno bylo přeloženo do francouzštiny, turečtiny, němčiny, holandštiny, španělštiny, katalánštiny, italštiny, portugalštiny, finštiny, norštiny, švédštiny, češtiny a dánštiny.

Aby román mohl být vydán ve vícero státech najednou. Vydavatelství najalo tým 11 překladatelů, kteří pracovali v hlavním sídle Mondadori v Miláně v období od února do dubna 2012. Údajně byli izolovaní v suterénu a intenzivně pracovali pod ostrahou a v utajení.[3]

Ohlas[editovat | editovat zdroj]

Inferno získalo od kritiků smíšené recenze.

Prodej[editovat | editovat zdroj]

Na počátku prodáno 369 000 výtisků románu dle Nielsen BookScan. Kniha se objevila jako #1 bestseler v USA a byla také na vrcholu žebříčku knih ve Velké Británii s prodejem 228,961 výtisků.[4]

Film[editovat | editovat zdroj]

Na film se můžeme těšit od 13.10.2016. V roli Roberta Langdona se opět objeví Tom Hanks a Sienu Brooksovou si zahraje Felicity Jones. Celý film bude pod režií Rona Howarda , který režíroval i Andělé a démoni a Šifru mistra Leonarda.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Inferno (Dan Brown novel) na anglické Wikipedii.

  1. MESLOW, Scott. Dan Brown's Inferno: Everything we know so far [online]. The Week, February 20, 2013 [cit. 2013-02-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MCLAUGHLIN, Erin. New Dan Brown Novel, ‘Inferno,’ Set for May Release [online]. ABC News, January 15, 2013 [cit. 2013-02-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Walker, Tim (7 May 2013) "Real Inferno for Dan Brown translators who toil in underground bunker to decode his latest book". The Independent
  4. http://www.sibooksan.com/pdf/inferno-dan-brown-pdf.html Dan Brown's Inferno

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]