Hyena čabraková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHyena čabraková
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď hyenovití (Hyaenidae)
Podčeleď hyeny (Hyaeninae)
Rod hyena (Parahyaena)
Binomické jméno
Parahyaena brunnea
Thunberg, 1820
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hyena čabraková (Parahyaena brunnea) je druh hyeny žijící v jižní Africe.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

 • Hyaena brunnea

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hyena čabraková je vysokonohá, poměrně subtilní šelma, připomínající stavbou těla spíše vlka než ostatní hyeny. Je mnohem štíhlejší než hyena skvrnitá, ale větší než hyena žíhaná. Dorůstá hmotnosti 35–50 kg, délky těla 100–130 cm, ocas měří 25 cm a výška v kohoutku může dosáhnout až 85 cm. Na rozdíl od ostatních hyen jsou samci větší než samice. Stavba těla je poměrně štíhlá, s vysokými končetinami. Zadní končetiny jsou poněkud kratší než přední, proto má jako ostatní hyeny „sraženou“ záď. Čelisti jsou krátké a široké, velké uši vysoko posazené. Zbarvení hyeny čabrakové je hnědé až šedohnědé, dlouhá srst na hrudi a ocase má světlejší, pískově žlutohnědé až rezavé zbarvení. Na šedých končetinách jsou obvykle znát nepříliš výrazné pruhy. Nápadným znakem je dlouhá hrubá po obou stranách splývající hřbetní hříva, která zvířeti na první pohled dodává zdání mohutnosti. Hříva je tvořena černohnědými, až 25 cm dlouhými chlupy. Hyena může hřívu naježit, což se stává především v rozčílení.

Rozšíření a stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Hyena čabraková je rozšířena v jižní Africe, zvláště v poušti Kalahari a v Namibské poušti. Obývá buš, travnatou savanu, polopouště, skalnatá území a také mořské pobřeží, kde si s oblibou hledá potravu. Vyhýbá se bezvodým pouštím a souvislým lesním porostům.

Chování a způsob života[editovat | editovat zdroj]

Hyena čabrakový žije v rodinných klanech, které však nemají tak pevnou strukturu jako u příbuzné hyeny skvrnité. Většinou je tvoří 5-10 dospělých hyen s mláďaty. Na rozdíl od ostatních hyen je klan veden dominantním samcem, který se páří s jednou nebo více samicemi. V klanu obvykle žije i jeden nebo více podřízených samců, kteří se nerozmnožují. Zatímco dominantní samec a samice tráví v klanu celý život, podřízené hyeny volně přecházejí mezi různými klany. Všichni členové klanu společně obhajují teritorium a pečují o mláďata, při lovu však nespolupracují - potravu si hledají hyeny čabrakové samostatně.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Hyeny čabrakové se mohou rozmnožovat celoročně, většina mláďat se však rodí na počátku období dešťů. Březost trvá 84–97 dní, samice rodí ve společném doupěti v teritoriu klanu. Na svět přichází 1 až 5 mláďat, která mohou pít od kterékoliv laktující samice. Maso začínají pojídat ve 12 týdnech, ale odstavena jsou až po roce. Pohlavní dospělost nastupuje ve 2-3 letech. Mladé samice obvykle zůstávají, zatímco samci klan opouštějí. V zajetí se dožívají až 13 let.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Hyena čabraková je mrchožrout, živí se skutečně hlavně zdechlinami, na pobřeží hledá i ryby nebo korýše. Často navštěvuje kolonie lachtanů, kde hledá uhynulá či poraněná mláďata, někdy však zadáví a odnese i zdravé mládě. Živí se také hmyzem, vejci, loví ptáky a malé savce. Zvláště v období sucha nepohrdne ani ovocem a kořínky. Nalezenou potravu si ukrývají podobně jako psovité šelmy.

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

Chov hyeny čabrakové je velkou vzácností, neboť je poměrně náročný a odchovy se zatím příliš nedařily[1], čímž je obtížné udržovat životaschopnou populaci. Potřebují velký klid.[1] V Evropě jsou v pouhých třech zoo.[2] Na celém světě pak v osmi zoo v počtu 15 jedinců.[3] Mezi nimi nechybí ani Zoo Praha. Do roku 2012 byla hyena čabraková také v Zoo Dvůr Králové, která by se k chovu ráda opět vrátila.

Chov v Zoo Praha[editovat | editovat zdroj]

Počátku chovu této vzácné šelmy se datují do roku 1967. O pět let později se podařil první odchov[4][5] (do té doby se mláďata nedařilo odchovat).[6] Ačkoliv se jednalo o odchov umělý, šlo o velký úspěch. Navíc se ještě několikrát opakoval.

Na konci dvacátého století bylo zaznamenáno historicky nejúspěšnější období chovu čabrakových hyen. V roce 1998 se podařilo poprvé mimo Afriku přirozeně odchovat mláďata. Úspěšné odchovy se u samice Barbie[7] opakovaly i v letech 1999 a 2000.[2]

V roce 2005 došlo k oživení krve chovu výměnou samců mezi Prahou a německou zoo.[8]

Roku 2008 přišla do Zoo Praha geneticky velmi cenná samice z Jihoafrické republiky. Dostala jméno Afričanka. V roce 2009 odcestovala společně se samce do Spojeného království, konkrétně do Zoo Port Lympne. Tam ještě téhož roku úspěšně odchovala mládě, které bylo nejen britským prvoodchovem, ale zároveň teprve druhým přirozeným odchovem mimo Afriku. V roce 2013 se Afričanka vrátila do Prahy a byla spojena se samcem Plášou.[4]

Ke konci roku 2017 byl chován samec a dvě samice.[9] Doposud se podařilo odchovat 11 mláďat.[10]

Expozice: hyeny jsou chovány v horní části zoo. Současná podoba výběhu vznikla v roce 2008, kdy byly dosavadní dva nepropojitelné výběhy zvětšeny o území, kde dříve žili gepardi. Navíc vysoké ploty byly nahrazeny suchými příkopy a vznikla i druhá vnitřní ubikace zapuštěná do svahu.[11] Celková rozloha dosahuje 3 340 m2.[12]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Hyena čabraková - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2018-05-29]. Dostupné online. (česky) 
 2. a b www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2018-05-29]. Dostupné online. 
 3. Přehled vzácně chovaných druhů v Zoo Praha, 2018
 4. a b Comeback vzácné Afričanky. Zoo Praha. Dostupné online [cit. 2018-05-29]. (česky) 
 5. ČTK. Pražská ZOO chce obnovit chov hyeny čabrakové se samicí Afričankou. Deník.cz. 2013-11-14. Dostupné online [cit. 2018-05-29]. (česky) 
 6. Hyena čabraková - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2018-05-29]. Dostupné online. (česky) 
 7. Afričanka Tina. Zoo Praha. Dostupné online [cit. 2018-05-29]. (česky) 
 8. Hyeny. Zoo Praha. Dostupné online [cit. 2018-05-29]. (česky) 
 9. Ročenka Unie českých a slovenských zoologických zahrad 2017
 10. Databáze Zoo Praha
 11. Pražská zoo otevřela nový výběh pro lamy a hyeny. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2018-05-29]. (česky) 
 12. Nový domov pro hyeny. Trojský koník. 2007, roč. 9, čís. 1, s. 19. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]