Hyena čabraková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxHyena čabraková
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď hyenovití (Hyaenidae)
Podčeleď hyeny (Hyaeninae)
Rod hyena (Parahyaena)
Binomické jméno
Parahyaena brunnea
Thunberg, 1820
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hyena čabraková (Parahyaena brunnea) je druh hyeny žijící v jižní Africe.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

  • Hyaena brunnea

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hyena čabraková je vysokonohá, poměrně subtilní šelma, připomínající stavbou těla spíše vlka než ostatní hyeny. Je mnohem štíhlejší než hyena skvrnitá, ale větší než hyena žíhaná. Dorůstá hmotnosti 35–50 kg, délky těla 100–130 cm, ocas měří 25 cm a výška v kohoutku může dosáhnout až 85 cm. Na rozdíl od ostatních hyen jsou samci větší než samice. Stavba těla je poměrně štíhlá, s vysokými končetinami. Zadní končetiny jsou poněkud kratší než přední, proto má jako ostatní hyeny "sraženou" záď. Čelisti jsou krátké a široké, velké uši vysoko posazené. Zbarvení hyeny čabrakové je hnědé až šedohnědé, dlouhá srst na hrudi a ocase má světlejší, pískově žlutohnědé až rezavé zbarvení. Na šedých končetinách jsou obvykle znát nepříliš výrazné pruhy. Nápadným znakem je dlouhá hrubá po obou stranách splývající hřbetní hříva, která zvířeti na první pohled dodává zdání mohutnosti. Hříva je tvořena černohnědými, až 25 cm dlouhými chlupy. Hyena může hřívu naježit, což se stává především v rozčílení.

Rozšíření a stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Hyena čabraková je rozšířena v jižní Africe, zvláště v poušti Kalahari a Namib. Obývá buš, travnatou savanu, polopouště, skalnatá území a také mořské pobřeží, kde si s oblibou hledá potravu. Vyhýbá se bezvodým pouštím a souvislým lesním porostům.

Chování a způsob života[editovat | editovat zdroj]

Hyena čabrakový žije v rodinných klanech, které však nemají tak pevnou strukturu jako u příbuzné hyeny skvrnité. Většinou je tvoří 5-10 dospělých hyen s mláďaty. Na rozdíl od ostatních hyen je klan veden dominantním samcem, který se páří s jednou nebo více samicemi. V klanu obvykle žije i jeden nebo více podřízených samců, kteří se nerozmnožují. Zatímco dominantní samec a samice tráví v klanu celý život, podřízené hyeny volně přecházejí mezi různými klany. Všichni členové klanu společně obhajují teritorium a pečují o mláďata, při lovu však nespolupracují - potravu si hledají hyeny čabrakové samostatně.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Hyeny čabrakové se mohou rozmnožovat celoročně, většina mláďat se však rodí na počátku období dešťů. Březost trvá 84–97 dní, samice rodí ve společném doupěti v teritoriu klanu. Na svět přichází 1 až 5 mláďat, která mohou pít od kterékoliv laktující samice. Maso začínají pojídat ve 12 týdnech, ale odstavena jsou až po roce. Pohlavní dospělost nastupuje ve 2-3 letech. Mladé samice obvykle zůstávají, zatímco samci klan opouštějí. V zajetí se dožívají až 13 let.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Hyena čabraková je mrchožrout, živí se skutečně hlavně zdechlinami, na pobřeží hledá i ryby nebo korýše. Často navštěvuje kolonie lachtanů, kde hledá uhynulá či poraněná mláďata, někdy však zadáví a odnese i zdravé mládě. Živí se také hmyzem, vejci, loví ptáky a malé savce. Zvláště v období sucha nepohrdne ani ovocem a kořínky. Nalezenou potravu si ukrývají podobně jako psovité šelmy.

Hyena čabraková v českých zoo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]