Hotel Paříž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hotel Paříž Prague
Hotel Paříž Praha
Hotel Paříž Praha
Základní informace
Sloh secese
Architekt Jan Vejrych
Výstavba 1904
Pojmenováno po Paříž
Poloha
Adresa Králodvorská 1080/8 a U Obecního domu 1080/1, Staré Město, Praha 1, ČeskoČesko Česko
Ulice Králodvorská a U Obecního domu
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 44541/1-2062 (PkMISSezObr)
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotel Paříž Praha je dům čp. 1080 na Starém MěstěPraze na křižovatce ulic U Obecního domu (č. 1) a Králodvorská (č. 8) v blízkosti obchodního domu Kotva. Od roku 1984 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Hotel byl postaven podle plánů dvorního rady Jana Vejrycha z roku 1904 a stavěl se do roku 1907. Je novogotickou stavbou s výraznými secesními prvky, případně raně secesní stavbou. Interiér navrhl architekt Antonín Pfeifer a keramické mozaiky, jimiž je vyzdoben především interiér restaurace a exteriér hotelu, jsou dílem Jano Köhlera.

Hotel byl postaven na parcele, na níž dříve stálo více domů. První zmínka o jednom z nich je ze Zbraslavské kroniky k roku 1310, kdy je jmenován jako dům Mikuláše od věže. V roce 1344 v dalším domě žil Jan Volek.

Dnešní stavba byla upravována v letech 19261928, v roce 1993 byla generálně rekonstruována.

Hotel Paříž znají čtenáři z knihy spisovatele Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále a diváci ze stejnojmenného filmu natočeného režisérem Jiřím Menzlem (2006, Český lev za nejlepší český film roku 2006). Slovy protagonisty Jana Dítě „Hotel Paříž byl tak krásný, že jsem se skoro svalil. Tolik zrcadel a tolik mosazných zábradlí a tolik mosazných klik a tolik mosazných svícnů a tak vyleštěných, že se to podobalo zlatému paláci.“

Již více než sto let si Hotel Paříž zachovává nezaměnitelnou tvář stavby z období sklonku rakousko-uherského mocnářství, pompézní neogotické stavby s výraznými secesními prvky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-21]. Identifikátor záznamu 156906 : hotel Paříž. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]