Homininae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Homininae

alternativní popis obrázku chybí
Šimpanz, jeden ze zástupců podčeledi Homininae
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: primáti (Primates)
Nadčeleď: hominoidi (Hominoidea)
Čeleď: hominidi (Hominidae)
Podčeleď: hominini (Homininae)
Gray, 1825
triby
Sesterská skupina
Ponginae
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek pojednává o podčeledi, zahrnující gorily, šimpanze a člověka. Možná hledáte: Hominini - tribus zahrnující pouze člověka a šimpanze.

Homininae je podčeleď čeledi hominidé (Hominidae). Zahrnuje všechny žijící hominidy s výjimkou orangutanů, kteří jsou vydělováni do vlastní podčeledi Ponginae.

Podčeleď Homininae se dělí na dva triby:

Systematika[editovat | editovat zdroj]

Starší představa fylogeneze hominoidů
Současná představa fylogeneze hominoidů

Historie[editovat | editovat zdroj]

Systematika se vyvíjela a vyvíjí. Do roku 1980 zahrnovala (nadřazená) čeleď hominidé pouze rod Homo (člověk), zatímco lidoopi byli řazeni do čeledi Pongidae.[1] Další objevy vedly k revizi, při které byly do čeledi Hominidae zahrnuti všichni lidoopi i člověk.[2] Aby se v systematice odrazil fakt, že gorila a šimpanz jsou příbuznější člověku než orangutanu, byly vytvořeny dvě podčeledi, Homininae a Ponginae.[3]

I v posledních letech však bylo učiněno několik změn. Příčinou jsou mimo jiné i nové objevy vyhynulých hominidů. Velké množství nalezených rodů zatím nelze taxonomicky a fylogeneticky zcela přesně zařadit. Poslední společný předek moderních homininů zatím není s jistotou známý, uvažuje se zejména o rodech Ouranopithecus a Nakalipithecus ze svrchního miocénu.

Oddělení evoluční linie orangutanů od homininů se předpokládá zhruba před 13 - 16 miliony let. Zhruba před 8 - 9 miliony let se odštěpili předci goril. Linie šimpanzů a lidí se rozdělily asi před 6 - 7 miliony let. Zatímco předci člověka (Sahelanthropus, Orrorin, Ardipithecus, Australopithecus) jsou poměrně dobře doložení, fosilní předchůdci šimpanzů a goril jsou prakticky neznámí. Jako důvod se často uvádí fakt, že tyto rody žijí v prostředí, kde se fosilie dochovávají jen vzácně.

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

Současná taxonomie vypadá přibližně takto:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Homininae na anglické Wikipedii.

  1. GOODMAN, M. Man’s place in the phylogeny of the primates as reflected in serum proteins. In WASHBURN, S. L. Classification and human evolution. Chicago : Aldine Publishing Co, 1964. S. 204 - 234.
  2. GOODMAN, M. Biochemical Evidence on Hominid Phylogeny. Annual Review of Anthropology. 1974, roč. 3, s. 203 - 228. Dostupné online.  
  3. GOODMAN, M, TAGLE, D. A., FITCH, D. H., BAILEY, W., CZELUSNIAK, J., KOOP, B. F., BENSON, P., SLIGHTOM, J. L. Primate evolution at the DNA level and a classification of hominoids. Journal of Molecular Evolution. 1990, roč. 30, s. 260 - 266. Dostupné online.