Homininae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHomininae
alternativní popis obrázku chybí
Šimpanz, jeden ze zástupců podčeledi Homininae
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádprimáti (Primates)
Nadčeleďhominoidi (Hominoidea)
Čeleďhominidi (Hominidae)
Podčeleďhominini (Homininae)
Gray, 1825
triby
Sesterská skupina
orangutani (Ponginae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek pojednává o podčeledi, zahrnující gorily, šimpanze a člověka. Možná hledáte: Hominini - tribus zahrnující pouze člověka a šimpanze.

Homininae je podčeleď čeledi hominidé (Hominidae). Zahrnuje všechny žijící hominidy s výjimkou orangutanů, kteří jsou vydělováni do vlastní podčeledi Ponginae.

Podčeleď Homininae se dělí na dva triby:

Systematika[editovat | editovat zdroj]

Starší představa fylogeneze hominoidů
Současná představa fylogeneze hominoidů

Historie[editovat | editovat zdroj]

Systematika se vyvíjela a vyvíjí. Do roku 1980 zahrnovala (nadřazená) čeleď hominidé pouze rod Homo (člověk), zatímco lidoopi byli řazeni do čeledi Pongidae.[1] Další objevy vedly k revizi, při které byly do čeledi Hominidae zahrnuti všichni lidoopi i člověk.[2] Aby se v systematice odrazil fakt, že gorila a šimpanz jsou příbuznější člověku než orangutanu, byly vytvořeny dvě podčeledi, Homininae a Ponginae.[3]

I v posledních letech však bylo učiněno několik změn. Příčinou jsou mimo jiné i nové objevy vyhynulých hominidů. Velké množství nalezených rodů zatím nelze taxonomicky a fylogeneticky zcela přesně zařadit. Poslední společný předek moderních homininů zatím není s jistotou známý, uvažuje se zejména o rodech Ouranopithecus a Nakalipithecus ze svrchního miocénu.

Oddělení evoluční linie orangutanů od homininů se předpokládá zhruba před 13 - 16 miliony let. Zhruba před 8 - 9 miliony let se odštěpili předci goril. Linie šimpanzů a lidí se rozdělily asi před 6 - 7 miliony let. Zatímco předci člověka (Sahelanthropus, Orrorin, Ardipithecus, Australopithecus) jsou poměrně dobře doložení, fosilní předchůdci šimpanzů a goril jsou prakticky neznámí. Jako důvod se často uvádí fakt, že tyto rody žijí v prostředí, kde se fosilie dochovávají jen vzácně.

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

Současná taxonomie vypadá přibližně takto:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Homininae na anglické Wikipedii.

  1. GOODMAN, M. Man’s place in the phylogeny of the primates as reflected in serum proteins. In: WASHBURN, S. L. Classification and human evolution. Chicago: Aldine Publishing Co, 1964. S. 204–234.
  2. GOODMAN, M. Biochemical Evidence on Hominid Phylogeny. Annual Review of Anthropology. 1974, roč. 3, s. 203–228. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  3. GOODMAN, M, TAGLE, D. A., FITCH, D. H., BAILEY, W., CZELUSNIAK, J., KOOP, B. F., BENSON, P., SLIGHTOM, J. L. Primate evolution at the DNA level and a classification of hominoids. Journal of Molecular Evolution. 1990, roč. 30, s. 260–266. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]