Chororapithecus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Chororapithecus
Stratigrafický výskyt: svrchní miocén

Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: primáti (Primates)
Oddělení: úzkonosí (Catarrhini)
Nadčeleď: hominoidi (Hominoidea)
Čeleď: Hominidae
Rod: Chororapithecus
Suwa et al., 2007
Binomické jméno
Chororapithecus abyssinicus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chororapithecus je rod vyhynulých hominidů, žijících ve svrchním miocénu (před 10 - 10,5 miliony let) na území dnešní Etiopie.

Jediný druh Chororapithecus abyssinicus byl nalezen teprve v roce 2006 a je dosud doložen pouze 9 izolovanými zuby (jeden špičák a osm stoliček) z jediné lokality Beticha na jihu Afarské pánve. Jméno je odvozeno z místa nálezu v geologické formaci Chorora v Etiopii, původně nazývané Habeš (Abyssinia).

Nalezené zuby byly přizpůsobené konzumaci tuhé vláknité potravy, například listů a stonků. Podle autorů popisu by se na základě velikosti a morfologie stoliček mohlo jednat o předka moderních goril. Dokladů je však zatím málo a většina odborníků je ohledně fylogeneze rodu Chororapithecus spíše skeptická. Může se jednat i o hominida, který nemá k současným gorilám žádný vztah, ale vyvinuly se u něj podobně utvářené zuby kvůli shodnému typu potravy. K potvrzení nebo vyvrácení příbuzenského vztahu ke gorilám budou nezbytné další nálezy.

Význam nálezu spočívá v tom, že se jedná o jednu z mála fosilií ze svrchního miocénu v Africe. Spolu s rody Nakalipithecus a Samburupithecus tak zaplňuje mezeru v paleontologickém záznamu z doby těsně předcházející vzniku homininů.

Nález by také mohl posunout předpokládané oddělení vývojové linie goril a homininů dál do minulosti. Dosud se předpokládalo oddělení těchto větví zhruba před 8 miliony let, ale v případě, že Chororapithecus patří ke gorilám, musely by se oddělit již před 11 miliony let.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BEGUN, D. R. Dryopithecins, Darwin, de Bonis, and the European origin of the African apes and human clade. Geodiversitas. 2009, roč. 31, s. 789 - 816.  
  • HARRISON, T. Apes among the tangled branches of human origins. Science. 2010, roč. 327, s. 532 - 534.  
  • SUWA, G., KONO, R. T., KATOH, S., ASFAW, B., BEYENE, Y. A new species of great ape from the late Miocene epoch in Ethiopia. Nature. 2007, roč. 448, s. 921 - 924.