Holubovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Holubovití

alternativní popis obrázku chybí
Holub skalní
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: měkkozobí (Columbiformes)
Čeleď: holubovití (Columbidae)
Illiger, 1811
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Holubovití (Columbidae) je rozsáhlá skupina ptáků čítající až 310 druhů, žijících po celém světě, až na Antarktidu a několik ostrovů.

Většina holubů žije na území Asie a Austrálie, kde se vyskytují v mnoha krásně vybarvených variacích. V Česku je nejhojnějším druhem z čeledi holubovití holub domácí, ale hojná je v České republice také hrdlička zahradní nebo holub hřivnáč, méně hrdlička divoká a nejméně holub doupňák.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Někteří holubi dorůstají velikosti vrabce, jiní skoro krocana. Většina holubů má husté opeření a zavalitou mohutnou postavu a poměrně malou hlavu. Většinou se od sebe samec a samice neliší, jen někdy je samec jinak zbarven.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Holubi mají zvláštní fenomén, spojovaný s rozmnožováním. Ve voleti vytvoří „tvaroh“, kterým krmí rodiče mláďata v prvních dnech jejich života. Tato výživná hmota má vysoký obsah bílkovin a tuku a voní jako sýr. Obvykle holubice snáší 1–2 vejce do vzdušného, ale přesto účelného hnízda, které staví z větví.

Mnoho holubů tráví většinu svého života na stromech a žere semena, plody, výhonky a jiný rostlinný materiál. Také někteří zemní holubi se živí na tímto způsobem. Holubi skvěle létají a mají výborný orientační smysl, který jim umožňuje, aby se vraceli „domů“ i z velkých vzdáleností.

Holubovití v Česku[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]