Hermon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hermon
جبل الشيخ
הר חרמון
Pohled na Hermon z hory Bental na Golanských výšinách
Pohled na Hermon z hory Bental na Golanských výšinách

Vrchol 2814 m n. m.
Prominence 1804 m
Seznamy Ultraprominentní hory
Nejvyšší hory asijských zemí
Poloha
Světadíl Asie
Stát SýrieSýrie Sýrie
LibanonLibanon Libanon
IzraelIzrael Izrael
Pohoří Antilibanon
Souřadnice
Hermon
Hermon
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hermon (arabsky جبل الشيخ, Džabal aš-Šajch; hebrejsky הר חרמון, Har Chermon) je hora v horském pásmu Antilibanon s nadmořskou výškou 2814 m n. m. Vrchol Hermonu je na hranicích mezi Sýrií a Libanonem a je pod syrskou kontrolou. Jihozápadní svahy hory Hermon jsou pod izraelskou kontrolou od Šestidenní války v roce 1967. Tato strana hory byla spolu s většinou Golanských výšin Izraelem jednostranně anektována v roce 1981 zákonem o Golanských výšinách. Izraelem ovládané svahy Hermonu jsou nejvýše položeným místem v Izraeli;[1] hlavní vrchol je nejvyšším bodem Sýrie.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Hermon je ve skutečnosti seskupením hor s třemi různými vrcholky stejné nadmořské výšky. Horské pásmo Antilibanon se táhne v délce zhruba 150 km severojižním směrem na pomezí Libanonu a Sýrie.

Hora zaujímá oblast o rozloze zhruba 1000 km², z čehož přibližně 70 km² je pod izraelskou správou. Je jedním z nejvyšších vrcholů v této oblasti a kvůli své výšce zachytává velké množství srážek. V určitých ročních obdobích (zima a jaro) pokrývá všechny tři vrcholky hory Hermon sníh. Tající sníh napájí místní potoky a řeky a zvýšená vodní hladina zúrodňuje půdu. Hlavními vodními toky, které z Hermonu stékají do Golanských výšin a Izraele, je Nachal Si'on, Nachal Guvta nebo Nachal Sa'ar. Na úpatí Hermonu pak v lokalitě Banias vzniká řeka Banias (nazývaná též Nachal Chermon).

Je důležité, že vlády mající správu nad Hermonem a navazujícími potoky, si uvědomují svoji zodpovědnost a bojují proti odlesňování a znečištění. Hora Hermon je někdy nazývána „očima Izraele“, protože její nadmořská výška je důležitá pro izraelský systém včasné výstrahy.

Biblická historie[editovat | editovat zdroj]

Hora byla dle Tanachu Amorejci nazývána Senír, Sidónci Sirjon a Kananejci Baal-chermón.[3] Hora je dále zmiňována jako severní hranice Země izraelské.[4] Vrcholky hory Hermon byly zřejmě využívány Kananejci v kanaánských mytologických rituálech.

V evangeliích je psáno, že Ježíš a jeho učedníci cestovali ze severu z Betsaidy u Galilejského jezera do Cesareje Filipovy, při jižním úpatí hory Hermon.[5] Tam jim údajně Ježíš zjevil svůj záměr vybudovat církev, jít do Jeruzaléma, zemřít a být vzkříšen.[6]

Hermon je možným místem údajné Proměny Páně, kam se šli Ježíš a jeho tři učednici (Petr, Jakub a Jan) modlit. Před jejich očima se Ježíš proměnil. Jeho šat byl oslnivě bílý a promluvil s Mojžíšem a Eliášem, kteří se mu zjevili. Učedníci propadli strachu, když se z nebe ozval hlas říkající: „To jest můj milovaný Syn, kterého jsem si vyvolil; toho poslouchejte.“[7]

Současná situace[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1981 je izraelská oblast spravována podle zákona o Golanských výšinách. Je zde jediné izraelské horské lyžařské středisko s mnoha sjezdovkami všech stupňů obtížnosti. Středisko nabízí služby lyžařské školy, horské služby a mnoha restaurací. Jsou zde také trasy určené pro běžkaře a plochy vymezené pro sáňkování. Zaměstnanci střediska žijí zejména v nedalekém mošavu Neve Ativ a drúzské vesnici Madždal Šams.

Izraelská část hory je intenzivně hlídána izraelskou armádou a policií. Izraelské bezpečnostní služby mají na hoře ve výšce 2 224 m n. m. instalovány vojenská radarová a sledovací zařízení pro monitorování syrských a libanonských vojenských aktivit.

V roce 2005 zveřejnila syrská vláda plány na vybudování mnohamiliardového zimního střediska na své části hory.[8]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy v midraších pochází jméno hory od přísahy (hebrejsky cherem, což může znamenat též klatbu), kterou na ní měli uzavřít padlí andělé se svým vůdcem Šemchazajem.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČEŘOVSKÝ, Jan a kolektiv. Izrael a palestinská území. Praha: Olympia, 1999. 192 s. ISBN 80-7033-541-6. 
  • PAULÍK, Ivo. Izrael. Praha: Freytag & Berndt, 2006. 167 s. ISBN 978-80-7316-202-3. 

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mount Hermon na anglické Wikipedii.

  1. Velká znalostní soutěže o Izraeli – správné odpovědi zářijového kola [online]. Eretz, 2007-10-02 [cit. 2011-08-28]. Dostupné online. 
  2. CIA World Factbook – Geography • Elevation extremes • highest point: Mount Hermon 2,814 m
  3. Dt 3, 9 (Kral, ČEP), Sd 3, 3 (Kral, ČEP), Ž 29, 6 (Kral, ČEP), 1Pa 5, 23 (Kral, ČEP), Pís 4, 8 (Kral, ČEP), Ez 27, 5 (Kral, ČEP)
  4. Dt 3, 8 (Kral, ČEP)
  5. Mt 16, 13 (Kral, ČEP), Mk 8, 27 (Kral, ČEP)
  6. Mt 16, 18–21 (Kral, ČEP)
  7. Mt 17, 1–8 (Kral, ČEP), Mk 9, 2–8 (Kral, ČEP), Lk 9, 29–36 (Kral, ČEP)
  8. MIDDLE EAST ONLINE. Syria unveils 15 billion dollar tourism project [online]. [cit. 2008-04-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-24.