Přeskočit na obsah

Hermon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hermon
جبل الشيخ
הר חרמון
Pohled na Hermon z hory Bental na Golanských výšinách
Pohled na Hermon z hory Bental na Golanských výšinách

Vrchol2814 m n. m.
Prominence1804 m
SeznamyUltraprominentní hory
Nejvyšší hory asijských zemí
Poloha
SvětadílAsie
StátSýrieSýrie Sýrie
LibanonLibanon Libanon
IzraelIzrael Izrael
PohoříAntilibanon
Souřadnice
Hermon
Hermon
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hermon (arabsky جبل الشيخ, Džabal aš-Šajch; hebrejsky הר חרמון, Har Chermon) je hora v horském pásmu Antilibanon s nadmořskou výškou 2814 m n. m. Vrchol Hermonu je na hranicích mezi Sýrií a Libanonem a je pod syrskou kontrolou. Jihozápadní svahy hory Hermon jsou pod izraelskou kontrolou od Šestidenní války v roce 1967. Tato strana hory byla spolu s většinou Golanských výšin Izraelem jednostranně anektována v roce 1981 zákonem o Golanských výšinách. Izraelem ovládané svahy Hermonu jsou nejvýše položeným místem v Izraeli;[1] hlavní vrchol je nejvyšším bodem Sýrie.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Hermon je ve skutečnosti seskupením hor s třemi různými vrcholky stejné nadmořské výšky. Horské pásmo Antilibanon se táhne v délce zhruba 150 km severojižním směrem na pomezí Libanonu a Sýrie.

Hora zaujímá oblast o rozloze zhruba 1000 km², z čehož přibližně 70 km² je pod izraelskou správou. Je jedním z nejvyšších vrcholů v této oblasti a kvůli své výšce zachytává velké množství srážek. V určitých ročních obdobích (zima a jaro) pokrývá všechny tři vrcholky hory Hermon sníh. Tající sníh napájí místní potoky a řeky a zvýšená vodní hladina zúrodňuje půdu. Hlavními vodními toky, které z Hermonu stékají do Golanských výšin a Izraele, je Nachal Si'on, Nachal Guvta nebo Nachal Sa'ar. Na úpatí Hermonu pak v lokalitě Banias vzniká řeka Banias (nazývaná též Nachal Chermon).

Je důležité, že vlády mající správu nad Hermonem a navazujícími potoky, si uvědomují svoji zodpovědnost a bojují proti odlesňování a znečištění. Hora Hermon je někdy nazývána „očima Izraele“, protože její nadmořská výška je důležitá pro izraelský systém včasné výstrahy.

Biblická historie[editovat | editovat zdroj]

Hora byla dle Tanachu Amorejci nazývána Senír, Sidónci Sirjon a Kananejci Baal-chermón.[3] Hora je dále zmiňována jako severní hranice Země izraelské.[4] Vrcholky hory Hermon byly zřejmě využívány Kananejci v kanaánských mytologických rituálech.

V evangeliích je psáno, že Ježíš a jeho učedníci cestovali ze severu z Betsaidy u Galilejského jezera do Cesareje Filipovy, při jižním úpatí hory Hermon.[5] Tam jim údajně Ježíš zjevil svůj záměr vybudovat církev, jít do Jeruzaléma, zemřít a být vzkříšen.[6]

Hermon je možným místem údajné Proměny Páně, kam se šli Ježíš a jeho tři učednici (Petr, Jakub a Jan) modlit. Před jejich očima se Ježíš proměnil. Jeho šat byl oslnivě bílý a promluvil s Mojžíšem a Elijášem, kteří se mu zjevili. Učedníci propadli strachu, když se z nebe ozval hlas říkající: „To jest můj milovaný Syn, kterého jsem si vyvolil; toho poslouchejte.“[7]

Současná situace[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1981 je izraelská oblast spravována podle zákona o Golanských výšinách. Je zde jediné izraelské horské lyžařské středisko s mnoha sjezdovkami všech stupňů obtížnosti. Středisko nabízí služby lyžařské školy, horské služby a mnoha restaurací. Jsou zde také trasy určené pro běžkaře a plochy vymezené pro sáňkování. Zaměstnanci střediska žijí zejména v nedalekém mošavu Neve Ativ a drúzské vesnici Madždal Šams.

Izraelská část hory je intenzivně hlídána izraelskou armádou a policií. Izraelské bezpečnostní služby mají na hoře ve výšce 2 224 m n. m. instalovány vojenská radarová a sledovací zařízení pro monitorování syrských a libanonských vojenských aktivit.

V roce 2005 zveřejnila syrská vláda plány na vybudování mnohamiliardového zimního střediska na své části hory.[8]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy v midraších pochází jméno hory od přísahy (hebrejsky cherem, což může znamenat též klatbu), kterou na ní měli uzavřít padlí andělé se svým vůdcem Šemchazajem.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mount Hermon na anglické Wikipedii.

  1. Velká znalostní soutěže o Izraeli – správné odpovědi zářijového kola [online]. Eretz, 2007-10-02 [cit. 2011-08-28]. Dostupné online. 
  2. CIA World Factbook Archivováno 29. 12. 2017 na Wayback Machine. – Geography • Elevation extremes • highest point: Mount Hermon 2,814 m
  3. Dt 3, 9 (Kral, ČEP), Sd 3, 3 (Kral, ČEP), Ž 29, 6 (Kral, ČEP), 1Pa 5, 23 (Kral, ČEP), Pís 4, 8 (Kral, ČEP), Ez 27, 5 (Kral, ČEP)
  4. Dt 3, 8 (Kral, ČEP)
  5. Mt 16, 13 (Kral, ČEP), Mk 8, 27 (Kral, ČEP)
  6. Mt 16, 18–21 (Kral, ČEP)
  7. Mt 17, 1–8 (Kral, ČEP), Mk 9, 2–8 (Kral, ČEP), Lk 9, 29–36 (Kral, ČEP)
  8. MIDDLE EAST ONLINE. Syria unveils 15 billion dollar tourism project [online]. [cit. 2008-04-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-24. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČEŘOVSKÝ, Jan a kolektiv. Izrael a palestinská území. Praha: Olympia, 1999. 192 s. ISBN 80-7033-541-6. 
  • PAULÍK, Ivo. Izrael. Praha: Freytag & Berndt, 2006. 167 s. ISBN 978-80-7316-202-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]