Har Avital

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o hoře na Golanských výšinách. O dalších významech pojednává článek Avital (rozcestník).
Har Avital
הר אביטל
Har Avital
Pohled na vrchol Har Avital

Vrchol 1204 m n. m.
Poloha
Světadíl Asie
Státy Izrael Izrael (okupované území Sýrie Sýrie)
Pohoří Golanské výšiny
Souřadnice
Har Avital
Har Avital
Typ vyhaslá sopka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Har Avital nebo jen Avital (hebrejsky הר אביטל, arabsky تل أبو الندى, Tal Abu Nida[1]) je hora sopečného původu o nadmořské výšce 1204 metrů na Golanských výšinách, na syrském území od roku 1967 obsazeným Izraelem.

Nachází se v severovýchodní části Golanských výšin, 16 kilometrů severovýchodně od města Kacrin a 17 kilometrů jižně od města Madždal Šams, cca 2 kilometry od linie izraelské kontroly.

Har Avital vytváří spolu se sousední horou Har Bental jednotný geologický celek. Jde o dva izolované vrcholy, které vystupující cca 200 metrů nad okolní náhorní planinu. Na jižním úpatí hory leží vesnice Ejn Zivan. Oba vrcholky tvoří přírodní rezervaci (שמורת הר אביטל - הר בנטל, Šmoret Har Avital-Har Bental). Har Avital má podobu podkovovitého hřbetu o rozměrech 2,5 x 1,8 kilometru, který obepíná rozsáhlý bývalý kráter.[2]

Arabské jméno hory Tal Abu Nida („Nida“ znamená rosa) odkazuje na vlhkost a rosu, která je typická pro zdejší klima (60 mm rosy za rok). Na vrcholku se nachází muslimská svatyně Šejch Abu Nida.[2] Část svahů hory Har Avital pokrývá lesní porost, který je posledním zbytkem souvislých lesů, jež ve starověku pokrývaly Golanské výšiny.[3] Z vrcholu se nabízí kruhový výhled na celý region Golanských výšin. Východním směrem je vidět hluboko do syrského vnitrozemí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Occupied Golan Heights [online]. jawlan.org [cit. 2010-10-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-08-21. (anglicky) 
  2. a b הר אביטל, הר בנטל [online]. bet-alon.co.il [cit. 2010-10-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-14. (hebrejsky) 
  3. The Golan Heights:Geography, Geology and History [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2010-10-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]