Hearts of Iron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hearts of Iron
Vývojář Paradox Interactive
Vydavatel Strategy First
Herní série Hearts of Iron
Platformy Windows 98SE, Mac OS
Datum vydání listopad 2002
Žánr globální strategická válečná hra
Herní mód Single Player
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hearts of Iron (HoI) je globální strategická válečná počítačová hra vyvinutá Paradox Interactive a vydaná Strategy First, odehrávající se v letech 19361948. Ve hře lze ovládat kterýkoliv stát existující v průběhu druhé světové války. Hra byla vydaná pro Windows v roce 2002. Také byla vydaná verze pro Mac OS, společností Virtual Programming. Hlavním programátorem je Johan Andersson. Hearts of Iron II je pokračování Hearts of Iron a obsahuje změny v herním systému, stejně jako v technologickém stromu.

Herní systém[editovat | editovat zdroj]

Systém Hearts of Iron je založen na úspěšné hře Europa Universalis, ale je v něm mnoho změn:

Ve hře jsou tři hlavní aliance: Spojenci, Osa a Kominterna (Komunistická internacionála). Hráč se může buď připojit k některé z aliancí nebo zůstat mimo. Hra končí, pokud zůstává jenom jedna aliance, což se ale nestává moc často. V opačném případě hra končí o půlnoci 30. prosince 1947. Vítězná aliance je určena systémem bodování. Body se udělují za ovládnutí klíčových regionů nebo měst.

Kontroverzní body[editovat | editovat zdroj]

Hra je zakázána v Čínské lidové republice, protože Tibet, Sin-ťiang a Mandžusko jsou zobrazeny jako samostatné státy, a Taiwan je pod japonskou nadvládou.[1]

Paradox Interactive se snaží zajistit historickou přesnost hry. Hra reprezentuje „drsné časy“ v čínských dějinách, stejně jako neuvěřitelné překážky a poměr sil, který musela Komunistická strana Číny překonat, aby vyhrála Čínskou občanskou válku.[2]

První verze[editovat | editovat zdroj]

První verze hry (v1.00) zažehla ostré spory mezi jejími příznivci kvůli historickým nepřesnostem (např. Italové poráželi Spojené království a Spojence v Africe). Problémy první verze byly opraveny v pozdějších verzích Hearts of Iron.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hearts of Iron na anglické Wikipedii.

  1. [1]
  2. Archivovaná kopie. www.gamershell.com [online]. [cit. 2008-02-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-07-15. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]