Hearts of Iron IV

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hearts of Iron IV
VývojářParadox Interactive
VydavatelParadox Interactive
DistributorSteam
DesignJohan Andersson
SérieHearts of Iron
EngineClausewitz Engine
Poslední verze1.7.1
PlatformyWindows, Mac OS, Linux
Datum vydání6. června 2016
Žánrglobální strategická válečná hra
MódySingleplayer
Multiplayer
MédiaDVD, digitální distribuce
Systémové
požadavky
procesor Intel Core i3-2100 3,1 GHz AMD Phenom II X4 850 3,3 GHz, 4 GB RAM, grafická karta 1 GB GeForce GTX 560 Ti/Radeon 6850, 2 GB HDD, Windows 7/8 64-bit
OvládáníMyš, Klávesnice
Webové stránky[1]
Data mohou pocházet z datové položky.

Hearts of Iron IV je strategická válečná počítačová hra. Byla vydána 6. června 2016 švédskou společností Paradox Interactive jako součást stejnojmenné série. Hráč se ve hře ujímá role jednoho z existujících států v jednom ze dvou výchozích scénářů (1936 nebo 1939).

Herní systém[editovat | editovat zdroj]

Hru lze hrát v modu pro jednoho či více hráčů. V obou případech hráč začíná výběrem státu, za který bude hrát. Hra může probíhat v tzv. Ironman modu, kdy hráč může postup ve hře ukládat pouze na jeden slot. Důležitým činitelem před zahájením hry také je, jestli hráč vybere historický postup pro umělou inteligenci nebo ne. Tehdy totiž nejsou státy řízeny historickou přesností a může vzniknout úplně odlišný scénář.

Po spuštění hry je úkolem hráče spravovat vybraný stát a nedopustit jeho zánik po celou možnou dobu hry od roku 1936 do 1948. Přední záležitostí je řízení ozbrojených sil, které jsou rozděleny na pozemní vojsko, letectvo a námořnictvo. Pozemní vojsko, skládající se z jednotek, vyžaduje vybavení a mužstvo ke správnému fungování. Jeho výkonnost je ovlivněna několika faktory, jako například výcvikem, terénem, počasím, organizovaností apod. Podobně, ačkoli méně komplexně, tomu je i u letectva a námořnictva. Požadovaný materiál je vyráběn ve fabrikách a docích. Materiál pro armádu je produkován ve vojenských fabrikách, které mohou být konstruovány civilními fabrikami. Civilní fabriky produkují spotřební zboží a hráčem volené speciální budovy a umožňují plynulejší obchodování s ostatními zeměmi.

Ve hře hraje důležitou roli diplomacie a politika. Na začátku hry existují 4 ideologie určující fungování států a jejich vztahů s ostatními – jedná se o fašismus, komunismus, demokracii a nezařazené. Každá ideologie má své výhody a nevýhody. Například fašistické státy mohou rychleji vyhlašovat války, kdežto demokratické státy mají účinnější obchodování. Na začátku hry existuje 5 historických aliancí: Spojenci (demokracie), Osa (fašismus), Kominterna (komunismus), Čínská jednotná fronta (nezařazené) a Velká východoasijská sféra vzájemné prosperity (fašismus). Každý suverénní stát může z aliance vystoupit a usilovat o vstoupení, dokud tak není umožněno předsedajícím státem. Dále lze s ostatními státy uzavírat pakty o neútočení, garantovat je, nabídnout či požádat o vojenský přístup a vojenskou výpomoc.

Vývoj státu postupem času určuje tzv. „national focus“. Každý stát si za určitou politickou moc vybere bod, který mu v daném ohledu přinese bonus. Dané body jsou umístěny ve svém „stromu“, který funguje na bázi postupného odemykání bodů, kdy jsou body čím dál prospěšnější. Některé body ve stromu mohou umožnit například vytvořit alianci, získat další slot pro výzkum nebo změnit státní ideologii. Některé země mají vlastní unikátní strom, zatímco většina zemí sdílí základní generický strom.

Datadisky[editovat | editovat zdroj]

Pro hru vyšly 4 DLC datadisky.

Jméno Datum vydání Obsah
Together for Victory 15. prosince 2016 Přidává unikátní stromy pro britská dominia (Kanada, Jižní Afrika, Indie, Austrálie a Nový Zéland, které přidávají možnost odtrhnout se od impéria.

Vytváří nový systém autonomie pro okupované státy a nový systém bojových plánů

Death or Dishonor 14. června 2017 Datadisk přidává unikátní stromy pro Československo, Rumunsko, Maďarsko a Jugoslávii. Zároveň umožňuje formaci Malé dohody

Přidává u fašistických zemí nový typ autonomie, říšský komisariát.

Waking the Tiger 8. března 2018 Přidává unikátní strom všem členům Čínské jednotné fronty a upravuje stromy Německa a Japonska, kterým přidává možnost odstranění Hitlera v Německu a militaristické diktatury v Japonsku.
Man the Guns 28. února 2019 Man the Guns je čtvrtý rozšiřující balíček pro Hearts of Iron IV. Většinou se zaměřuje na zlepšení námořního boje, přestože v expanzi se objevuje řada dalších změn a nových vlastností. Například rozšíření přidává stromy vylepšení pro Nizozemsko a Mexiko, více alternativních cest historie pro Spojené státy a Spojené království a exilové vlády.

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Hearts of Iron IV na anglické Wikipedii a Hearts of Iron IV na polské Wikipedii.