Habrůvecká bučina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox - chráněné území v Česku

Národní přírodní rezervace Habrůvecká bučina je součást Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Rozkládá se na výměře 85,21 ha v katastrálním území obce Habrůvka v okrese Blansko. Tvoří ji část plošiny a svahy kóty Košův žlíbek (511 m n.m.) na pravém břehu Křtinského potoka na Rudické plošině v Drahanské vrchovině. Důvodem ochrany jsou lesní porosty (bučiny a dubové bučiny) na vápencích. Předmětem ochrany je i naleziště geod v rudických vrstvách a soubor povrchových a podpovrchových krasových jevů. Na území rezervace se již od středověku prováděla těžba a zpracování nerostných surovin, což dokládají například zbytky šachtové pece či milířů.

Přírodní podmínky

Geologie

Na značné části rezervace pokrývají podložní lažánecké vápence zvětraliny rudických vrstev s rohovci, které obsahují četné křemenné geody a též zkameněliny ježovek a amonitů. Půdy zastupuje kambizem typická a dystrická a asociace terra calcis s kyselými kambizeměmi.

Flóra

Dominantním porostem jsou bučiny, převažuje buk lesní (výborná vitalita na výpencích), jilm habrolistý, dub zimní, javor klen a javor mléč. V bylinném podrostu je typická sasanka hajní, dále je tu z jarních bylin jaterník trojlaločný, bažanka vytrvalá a kyčelnice devítilistá, z letních svízel vonný, ostřice chlupatá, bika bělavá, lilie zlatohlávek, vemeník dvoulistý, okrotice dlouholistá. Kriticky ohroženým je sklenobýl bezlistý. Z křovin je významnější lýkovec jedovatý. Postupně dochází k odstraňování nepůvodních dřevin, jako je borovice lesní, smrk ztepilý a douglaska tisolistá, dosazován je modřín opadavý.

Fauna

Z motýlů je to skvrnopásník jilmový, šedokřídlec říjnový a hřbetozubec tmavoúhlý, z obratlovců norník rudý, myšice křovinná, myšice lesní, vzácně je tu jelen lesní, z ptáků hnízdí čáp černý.

Přirozená obnova lesa
Střední část rezervace

Externí odkazy