Gymnázium a obchodní akademie Orlová-Lutyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gymnázium a Obchodní akademie, Orlová-Lutyně, příspěvková organizace
Používaná zkratka GOA Orlová
Zřizovatel Moravskoslezský kraj
Ředitel Mgr. Pavel Kubínek
Zástupce Ing. Daniela Požárová
Mgr. Eva Jeřábková
Adresa Masarykova tř. 1313
735 14 Orlová - Lutyně
Zeměpisné souřadnice 49°52′21″ s. š., 18°25′30,5″ v. d.
Oficiální web http://www.goa-orlova.cz
Obory vzdělávání
 • 79–41–K/41, Gymnázium – všeobecné (4leté)
 • 79–41–K/81, Gymnázium – všeobecné (8leté)
 • 68–43–M/01, Veřejnosprávní činnost
 • 63–41–M/02, Obchodní akademie
 • 18–20–M/01, Informační technologie

Gymnázium a Obchodní akademie, Orlová-Lutyně, příspěvková organizace je státní gymnázium, střední odborná škola a obchodní akademie v Orlové-Lutyni. Zřizovatelem je Moravskoslezský kraj.

Vyučovací obory[editovat | editovat zdroj]

 • 79–41–K/41, Gymnázium – všeobecné čtyřleté
 • 79–41–K/81, Gymnázium – všeobecné osmileté
 • 68–43–M/01, Veřejnosprávní činnost
 • 63–41–M/02, Obchodní akademie
 • 18–20–M/01, Informační technologie

Všechny obory jsou ukončeny složením středoškolské maturitní zkoušky. Studují se obory v délce čtyř let, vyjma osmiletého gymnázia, kde činí docházka osm let. Všechny obory jsou ve formě denního studia.

Budova školy[editovat | editovat zdroj]

Škola využívá od roku 1996 moderní, architektonicky zajímavou budovu, která zpodobňuje římský koloseum, ležící přímo v centru Orlové. Budova zvítězila v soutěži Grand prix architektů o nejlepší stavbu roku 1996. Je bezbariérová a s výtahem. K vybavení školy patří velká sportovní hala s horolezeckou stěnou, posilovna, 23 odborných učeben a laboratoří, školní knihovna a studovna a bufet. Nicméně architekt této stavby zapomněl na školní kuchyni, a tudíž byly obědy dováženy z Obchodní akademie Orlová do zdejší výdejny s jídelnou.

Vlivem sloučení od roku 2013 patří k hlavní budově Gymnázia (nově značena jako Budova A) i budova Obchodní akademie (vedlejší Budova B), vzdálená pár metrů pěší chůze. Obě budovy si zachovaly své třídy a obory, změnila se pouze organizační složení školy z důvody klesajícímu počtu žáků a zároveň učitelů.

Sloučením školy ale vznikly komplikace s častým přecházením studentů a kantorů mezi obě budovy, a to jak kvůli lepší výbavě odborných učeben na budově A, tak i malého prostoru v tělocvičně na budově B. Navíc se dodnes spekuluje, jestli se do budovy B nenastěhuje Základní umělecká škola v Orlové-Porubě kvůli ztrátovosti budovy.[1] Proto od září 2016 přesunulo vedení školy studenty z budovy B na hlavní budovu A. Budova B se nyní využívá pouze pro přestup do tělocvičny a školní jídelny. Školní jídelna na budově B se zrekonstruovala, a zároveň se uzavřela výdejna v hlavní budově.

Historie školy[editovat | editovat zdroj]

České gymnázium bylo založeno v roce 1909 v Orlové-Městě současně s Polským reálným gymnáziem Juliusze Słowackého, přičemž polské gymnázium se nacházelo v místní části Na Obrokách, na dnešní ulici Dr. M. Tyrše, a o deset let později vznikla i Obchodní akademie. V roce 1953 se přestěhovalo české gymnázium na základní školu ve staré části města Orlové.[2] Stejný osud čekalo i polské gymnázium, přestěhované do základní školy v Orlové-Lazích, ovšem v roce 1977 byly zrušeny třídy základní školy a třídy gymnázia zůstaly zachovány jako pobočka Polského gymnázia v Českém Těšíně.[3] Po přestěhování českého gymnázia do základní školy v Orlové-Porubě byla její původní budova zdemolována v roce 1981. Ve stejném roce došlo k otevření nové budovy Obchodní akademie (v té době Střední ekonomické školy) v Orlové-Lutyni. [4] V roce 1982 se české gymnázium přestěhovalo do objektu bývalé základní školy Na Výhodě na periferii města,[5] kde fungovala až do roku 1996, kdy se přestěhovala do nově postavené budovy v novém centru města. Budova bývalého polského gymnázia Na Obrokách, kde v letech 1979-1986 sídlil provoz podniku Tesla Valašské Meziříčí,[6] byla srovnána se zemí v roce 1987.[7] Polské gymnázium sídlí již v Karviné.

V roce 2009 se v prostorách školy natáčel seriál pro mládež 4teens se sedmi díly, natočené Českou televizí Ostrava.

Ve školním roce 2013/2014 se škola přejmenovala na Gymnázium a Obchodní akademie Orlová, a to sloučením škol:

 1. Gymnázium a SOŠ, se sídlem na ul. Masarykova třída 1313, 735 14 Orlová-Lutyně
 2. Obchodní akademie Orlová, se sídlem na ul. Polní 964, 735 14 Orlová-Lutyně

Významní absolventi[editovat | editovat zdroj]

Polské gymnázium[editovat | editovat zdroj]

České gymnázium[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]