Gustav Walter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gustav Walter
Gustav Walter
Narození 11. února 1834
Bílina
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 31. ledna 1910 (ve věku 75 let)
Vídeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gustav Walter (11. února 1834, Bílina[1]31. ledna 1910, Vídeň[2]) byl český operní pěvec – tenorista, který v průběhu tří dekád ztvárnil řadu hlavních rolí ve Vídeňské státní opeře, především v dílech Wolfganga Amadea Mozarta a Richarda Wagnera. Poté co v roce 1887 odešel do důchodu, pokračoval již pouze v recitálech, ve kterých uvedl mnoho premiér písní Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka, například jeho Cikánské melodie. Přes dvacet let, od roku 1882, vyučoval na Vídeňské konzervatoři zpěvu.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V mládí studoval housle na pražské konzervatoři, ale na nátlak rodičů uměleckého studia zanechal a nastoupil na pražskou polytechniku k inženýrskému studiu. Po absolutoriu začal pracovat v cukrovaru v rodné Bílině. Zpěvu se věnoval na vedlejší úvazek. V Praze pěvcův tenor objevil Franz Vogl, který se stal jeho učitelem.

Debutoval v roce 1855 partem Edgarda v Donizettiho opeře Lucie z Lammermooru na prknech brněnského divadla. Po jednoročním angažmá odešel po naléhání sopranistky Rosy Czillagové do vídeňské Státní opery, kde setrval následujících třicet jedna let. Hostoval také v operních domech Německa (např. Mnichov, Frankfurt nad Mohanem, Wiesbaden) a Čech (např. Národní divadlo v roce 1885).

Premiérové gramofonové nahrávky vytvořil až v sedmdesáti letech života.

Zemřel roku 1910 ve Vídni. Jeho děti, syn Raoul Walter (1865–1917) a dcera Minna Walterová (1863–1901), byly také operními pěvci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gustav Walter na anglické Wikipedii.

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Bílina
  2. Gustav Walter (německy). Das Vaterland. 31. 1. 1910, s. 3. Dostupné online.