Gardénie jasmínovitá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxGardénie jasmínovitá
alternativní popis obrázku chybí
Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhořcotvaré (Gentianales)
Čeleďmořenovité (Rubiaceae)
Rodgardénie (Gardenia)
Binomické jméno
Gardenia jasminoides
J. Ellis, 1761
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květ

Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides) je pokojová rostlina oblíbená pro svou dekorativnost, květy a intenzivní jasmínovou vůni, podle níž má i své jméno.[1] Patří mezi nejčastěji pěstované druhy rodu gardénie.

V místě svého původu, v Číně, Japonsku, Laosu, Thajsku a Vietnamu, je běžnou venkovní rostlinou. Roste ve světlých lesích, houštinách a v pobřežních porostech od mořské hladiny až po kopce a horské svahy do nadmořské výšky 1500 m. Mimo svůj původní areál je lidmi rozšířena do volné přírody na mnohá místech, vyskytuje se v různém rozsahu ve všech světadílech se subtropickým klimatem.

Do Evropy se dostala v polovině 18. století a velmi rychle se rozšířila, její květy se v té době staly oblíbenou dekoraci knoflíkových dírek. Protože nesnáší teploty pod +10 °C, a již vůbec ne mráz, je ve středoevropských podmínkách nutně pěstována jako pokojová nebo skleníková rostlina.[2][3][4]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je vápnostřežná a potřebuje vyloženě kyselou půdu, stejně tak i voda k zalévání nebo hnojivo nesmí obsahovat vápník. Od jara do konce léta jí prospívá pravidelné hnojení a mlžení listů, nestříkat však na květy.

Přes léto se pěstuje na světlém stanovišti s rozptýleným světlem, v zimním období je slunečního záření méně a může být na plném slunci. V období růstu potřebuje stálou vláhu, ne však přemokření, naopak v zimě je nutno zálivku silně omezit. Po nasazení poupat potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, jinak poupata opadají a rostlina trpí savým hmyzem. Někdy je pěstována jako přenosná rostlina, na jaře se vystěhuje ven do polostínu a při podzimním poklesu teploty pod +10 °C se vrátí dovnitř. Kvete od června do září.[2][3][5]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytváří husté, kompaktní keře, které jsou v přírodě vysoké až 2 m, při pěstování v květináčích dorůstá do výše 0,5 až 1 m. Tato stálezelená rostlina má šedivé větévky zprvu draslavě pýřité a později olysané, které jsou porostlé vstřícně vyrůstajícími, tmavě zelenými listy s krátkými řapíky a tenkými, vytrvalými palisty. Jejich tuhé, kožovité čepele mají podlouhle kopinatý, vejčitý či eliptický tvar, mohou být dlouhé až 20 cm a široké 8 cm, bázi mají ostře klínovitou, vrchol tupý nebo ostrý, po obvodě jsou celokrajné a mívají 8 až 15 párů žilek.

Květy na stopkách asi 1 cm dlouhých vyrůstají na koncích větviček většinou jednotlivě a mají typickou silnou, sladkou vůni připomínající jasmín. Jsou oboupohlavné, talířovitě rozprostřené a bývají velké až 4 cm. Vytrvalý kalich je tvořen pěti nebo šesti, chlupatými či lysými, trojúhelníkovitými, špičatými plátky o délce až 3 cm. Koruna má stejný počet bílých až světle žlutých, zaoblených plátků 4 cm dlouhých tvořících trubku.

Plod je žlutá nebo oranžová, 2 cm velká, vejčitá bobule obsahující okrouhlá semena. Rostlina se obvykle rozmnožuje na jaře vrcholovými řízky.[2][3][5][6]

Plnokvětý kultivar

Význam[editovat | editovat zdroj]

Gardénie jasmínovitá se pěstuje hlavně jako okrasná rostlina, která po dobu kvetení esteticky působí na prostředí svými krásnými, trvalými a voňavými květy a po celý rok lesklými listy. Je morfologicky hodně proměnlivá a byla již vyšlechtěna řada kultivarů s různě velkými listy, odlišnou vzrůstností rostliny a novými tvary květů. Byly vyšlechtěny tzv. plnokvěté odrůdy, rostliny mající dvoj- nebo trojnásobný počet korunních plátků.

tradiční čínské medicíně se plodů gardénie používá k léčbě zánětů, otoků, horečky, bolestí hlavy, nemocí jater i při vysokém tlaku. Plody se před požitím vaří nebo praží, což zvyšuje jejich léčivé a eliminuje škodlivé účinky. Lze je použít také jako potravinářské barvivo.[3][5][7]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na webu magazínu 100+1 ZZ
  2. a b c Dendrologie.cz: Gardenia jasminoides [online]. Petr Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2016-12-16]. Dostupné online. 
  3. a b c d Plant Finder: Gardenia jasminoides [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO, USA [cit. 2016-12-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. HASSLER, M. Catalogue of Life 2016: Gardenia jasminoides [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2016 [cit. 2016-12-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-31. (anglicky) 
  5. a b c FAUCON, Philippe. Gardenia jasminoides [online]. Desert-tropicals. com, Phoenix, AZ, USA [cit. 2016-12-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-11. (anglicky) 
  6. CHEN, Tao; TAYLOR, Charlotte M. Flora of China: Gardenia jasminoides [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-12-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. NAVRÁTILOVÁ, Zdeňka. Obsahové látky gardénie jasmínovité a jejich biologická aktivita [online]. Jiří Patočka, Jihočeská Univerzita, České Budějovice, rev. 05.11.2013 [cit. 2016-12-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]