Galidie proužkovaná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxGalidie proužkovaná
alternativní popis obrázku chybí
galidie proužkovaná (Galidia elegans)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď madagaskarské šelmy (Eupleridae)
Rod galidie (Galidia)
I. Geoffroy Saint-Hilaire, 1837
Binomické jméno
Galidia elegans
I. Geoffroy Saint-Hilaire, 1837
výskyt galidie proužkované
výskyt galidie proužkované
Poddruhy
 • Galidia elegans subsp. elegans
 • Galidia elegans subsp. dambrensis
 • Galidia elegans subsp. occidentalis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Galidie proužkovaná (Galidia elegans) je malá, suchozemská šelma, endemit Madagaskaru. Je jediným druhem rodu galidie a vzhledem i chováním se dá vzdáleně připodobnit k velké lasici.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Na Madagaskaru obývá hlavně lesnaté, subtropické a tropické oblasti v severní, východní, západní a centrální oblasti ostrova. Vyskytuje se ve vlhkých i suchých lesích v nadmořské výšce až do 2000 m, nejhojnější bývá pod 1500 m. Je nejvíce rozšířeným druhem celé čeledi, přesto o jejím životě není dost podrobných informací.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tato šelma je poměrně nevelká, bývá dlouhá 32 až 38 cm, váží 0,7 až 0,9 kg a má huňatý ocas dlouhý asi 30 cm. Její srst má červenohnědou barvu s výjimkou malé hlavy se zaoblenými ušima, krku a hrudníku, které jsou olivové. Na krátkých končetináchdrápy je zbarvená hnědě až černě a na výrazném ocase má čtyři až šest černých kroužků. Obě pohlaví jsou si velikostí i vzhledem podobná.[2][3][4]

Chování[editovat | editovat zdroj]

Je to denní, nesociální živočich, který žije samotářsky nebo je vídán v párech či pravděpodobně rodinných skupinách do pěti členů. Převážnou část života stráví na zemi, dokáže ale dobře šplhat po stromech a dokonce i plavat. Noc tráví ve stromových dutinách nebo vyhrabaných norách.

Je teritoriální, své území označuje samec výměškyanálních žláz, které zanechává na kmenech stromů, větvích i kamenech. Dokáže vydávat širokou škálu různých zvuků příznačných pro specifickou událost, od zachycení stopy kořisti až po varování při nebezpečí. Jednotlivci spolu komunikují také postoji a vzájemnými doteky.

Galidie je masožravá a její stravu tvoří malí savci, bezobratlí, plazi, ptáci, ryby, vejce a v malé míře i ovoce. Dokáže také v mělké vodě lovit drobné ryby, korýše i žáby. Pokud žije v blízkosti venkovských lidských obydlí a má málo přirozené potravy, vydává se na lov domácí drůbeže. [2][3][4]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

páření dochází v širokém období od dubna do listopadu, monogamie ani polygamie není potvrzena. Po březosti trvající necelé tři měsíce se v doupěti rodí mezi únorem a červencem jedno mládě vážící pouhých 50 g. Je slepé, ale má srst jako dospělý a po čtrnácti dnech již chodí. Po určitou dobu ho matka kojí a sama se o něj stará. Dorůstá do velikosti dospělce okolo jednoho roku, pohlavní dospělosti dosahuje asi ve dvou létech a pak odchází od rodiny. Není známo, jak dlouho žije ve volné přírodě, v zajetí 13 až 24 let.

Galidie proužkovaná není dosud považována za ohrožený druh, její stavy se však v posledním desetiletí snížily o 20%. Jako příčina je uváděna rychlá degradace životně důležitých lesních biotopů intenzivně kácených i soutěž o potravu s rozšířenou cibetkou indickou. Dále je ohrožována zdivočelými psy a kočkami a vzrůstajícím lovem domorodých obyvatel pro maso. V zajetí bývá chovana jen vzácně.[2][3][5]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Galidie proužkovaná je rozdělována do tří poddruhů lišících se od sebe odstínem srsti i a potvrzených i genetickým zkoumáním. Poddruhy žijí v geograficky od sebe oddělených oblastech.

 • Galidia elegans subsp. elegans
 • Galidia elegans subsp. dambrensis, Tate & Rand, 1941
 • Galidia elegans subsp. occidentalis, Albignac, 19.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-07]
 2. a b c d NOWICKI, Kristen titul = Animal Diversity Web: Galidia elegans. University of Michigan Museum of Zoology, MI, USA, rev. 22.11.2002 [cit. 2016-03-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b c d ARKive: Galidia elegans [online]. ARKive, Wildscreen Trading Ltd., Bristol, UK [cit. 2016-03-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-09-16. (anglicky) 
 4. a b Galidia elegans [online]. Metropolitan Oceanic Institute & Aquarium, Miami Beach, FL, USA [cit. 2016-03-17]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
 5. IUCN Red List of Threatened Species: Galidia elegans [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2015 [cit. 2016-03-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. BENNETT, C. E.; PASTORINI, J.; DOLLAR, L. et al. Phylogeography of the malagasy ring-tailed mongoose, Galidia elegans .... S. 7-14. American Journal of Botany [online]. Botanical Society of America, Saint Louis, MO, USA, 20.02.2009 [cit. 17.03.2016]. Roč. 20, čís. 1, s. 7-14. Dostupné online. ISSN 1537-2197. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]