Franz Metzner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Franz Metzner
Franz Metzner, kol.r.1895
Franz Metzner, kol.r.1895
Narození18. listopadu 1870
Všeruby
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí24. března 1919 (ve věku 48 let)
Berlín
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Příčina úmrtíšpanělská chřipka
Povolánísochař, učitel a kameník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franz Metzner (18. listopadu 1870 Všeruby[1]24. března 1919 Berlín) byl český sochař německé národnosti a organizátor umělců.

Život a tvorba[editovat | editovat zdroj]

Vyučil se v ateliéru Christiana Behrense ve Vratislavi, dále studoval ve Cvikově, Drážďanech a v Hamburku. V letech 18941903 pracoval v Berlíně, mj. jako designér a modelér pruské královské manufaktury na porcelán. Svými díly se zúčastnil Světové výstavy v Paříži roku 1900. Roku 1903 přesídlil do Paříže, kde svá následující léta spojil s činností vídeňských uměleckých dílen (Wiener Werkstätte a jeho spolupracovníky tam byli například Josef Hoffmann, Gustav Klimt nebo Richard Luksch.

Jeho styl obsahuje prvky secese, art-deco a monumentalismu. Metznerovým nejznámějším dílem je vnitřní výzdoba památníku Bitvy národů v Lipsku. V Čechách působil především v Liberci, Jablonci nad Nisou, Teplicích a v Praze. Řada jeho děl v Německu byla během 2. světové války zničena. Většina jeho děl v Čechách nepřežila období komunismu.

Metznerbund[editovat | editovat zdroj]

Jeho jméno jako čelné osobnosti severočeské výtvarné moderny bylo použito krátce po Metznerově smrti roku 1919 pro název nového svazu sudetoněmeckých výtvarníků MetznerbundMetznerův svaz s hlavním sídlem v Liberci, regionálními pobočkami a s východní skupinou, činnou v Olomouci. Činnost tohoto sdružení zaštítila Obchodní a živnostenská komora v Liberci. Metznerův svaz měl teoreticky formulovaný ideový a tvůrčí program, pořádal společné výstavy, zprostředkoval svým členům zakázky na realizace návrhů, zejména v architektuře, a na prodej uměleckých děl. Prvním předsedou byl zvolen Karl Krattner. Za druhé světové války se sdružení cele zapojilo do nacistické propagandy a jeho poslední aktivitou byla výstava fašistického umění v Praze roku 1944.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Pomník císaře Josefa II., Větrov [online]. Krajinou Trojzemí [cit. 2020-09-27]. Kapitola Frýdlantsko. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jan Mohr: Socha a architektura mezi secesí a monumentem, Publikace k výstavě v Severočeském muzeu v Liberci, Liberec 2006, ISBN 80-903595-4-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]