Francine Navarro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Francine Adèle Navarro
korunní princezna černohorská
Sňatek 27. listopad 19766. srpen 2008
Manžel Nikola II. Petrović-Njegoš
Úplné jméno Francine Adèle Navarro Černohorská
Tituly Její královská výsost korunní princezna
Narození 27. ledna 1950
Casablanca, Maroko Maroko
Úmrtí 6. srpna 2008 (ve věku 58 let)
Paříž, Francie Francie
Pohřbena Hřbitov Montparnasse, Paříž
Předchůdce Geneviève Prigent
Potomci princezna Altinaï;
dědičný princ Boris
Dynastie Petrović-Njegoš (sňatkem)
Otec Antoine Navarro
Matka Rachel Wazanová
Podpis podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Černohorská královská rodina
Černohorská královská rodina
JKV Korunní princ Nikola

Francine Adèle Navarro (27. ledna 1950, Casablanca, Maroko6. srpna 2008, Paříž, Francie) byla francouzská módní návrhářka, právnička a sňatkem černohorská korunní princezna, členka černohorské královské rodiny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Francine Navarro se narodila v Casablance] v Maroku jako starší dcera diplomata Antoina Navarra a profesorky Rachel Wazanové. Rané dětství trávila v Maroku, ve dvanácti letech s rodiči emigrovala do francouzského Marseille, kde se její otec aktivně zapojil do činnosti francouzské cizinecké legie. Její matka zde přednášela na prestižní střední škole Lycée Montgrand.

Jako studentka práva v Marseille založila s přítelem svůj první malý módní salon. Ve dvaceti letech se rozhodla pokračovat ve studiích práva na pařížské univerzitě Université Paris II Panthéon-Assas, které dokončila s certifikátem v roce 1972. Po mnoha podniknutých krocích na poli módy nakonec v roce 1993 otevřela se švédskou přítelkyní Evou Robinson a svou sestrou Lindou Matildou Navarro módní salón France Petrovitch & Eva Robinson, v současnosti velice úspěšný salón v Paříži.

Francine Navarro zemřela 6. srpna 2008 v nemocnici Hôpital des Diaconesses po dlouhém a těžkém boji s rakovinou slinivky břišní. Pohřbena byla pouze za přítomnosti rodiny a nejbližších přátel na pařížškém hřbitově Montparnasse .

Manželství a děti[editovat | editovat zdroj]

27. listopadu 1976 se Francine Navarro v Trébeurdenu stala manželkou svého dlouhodobého přítele, mladého architekta Nikolase Michaela Františka Petroviće-Njegoše (známého jako Nikola II.), korunního prince černohorského – pretendenta trůnu Černé Hory. Po svatbě získala Francine titul její královské výsosti a stala se černohorskou korunní princeznou.

Svatebními hosty byli kromě rodinných členů a blízkých známých např. srbský korunní princ Alexandr Karađorđević s manželkou Marií, vévodkyní ze Seborgy a prezident Francie Valéry Giscard d'Estaing s první dámou Anne-Aymone. Narodili se jim dvě děti:

Diplomatické vztahy[editovat | editovat zdroj]

Přestože se korunní princezna Francine do politiky příliš nezapojovala, udržovala velmi dobré diplomatické styky s nejvyšší společností nejen ve Francii. Udržovala pravidelný kontakt s prezidentem Černé Hory Filipem Vujanovićem a první dámou Světlanou Tobeou Vujanović, dále pak např. se srbskou korunní princeznou Marií, vévodkyní ze Seborgy a Kateřinou Klárou Batis. Korunní pár také podnikl řadu mezinárodních návštěv, mj. se setkali s britskou královnou Alžbětou II. nebo českým prezidentem Václavem Klausem.

Mimo jiné byla Francine Navarro velice oblíbená u Černohorců – po jejím úmrtí následovaly v Černé Hoře mnohé pietní akce na její počest.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francine Navarro na anglické Wikipedii.

  1. Order of Prince Danilo I of Montenegro. web.archive.org [online]. 2009-01-22 [cit. 2019-10-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]