Altinaï Petrović-Njegoš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Altinaï Esmée Černohorská
princezna černohorská
Manžel Anton Martynov
Úplné jméno Altinaï Esmée Petrović-Njegoš Černohorská
Tituly její královská výsost princezna
Narození 27. říjen 1977
Les Lilas, Paříž, Francie Francie
Potomci princ Nikola Baltazar
Dynastie Petrović-Njegoš
Otec Nikola II. Petrović-Njegoš
Matka Francine Navarro
Černohorská královská rodina
Petrovićové-Njegošové
Černohorský knížecí znak

JKV Korunní princ Nikola


Altinaï Esmée Petrović-Njegoš (* 27. října 1977, Les Lilas, Francie) je francouzská divadelní herečka, malířka, architektka a fotografka, rozená černohorská princezna – členka černohorské královské rodiny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Princezna Altinaï se narodila 27. října 1977 ve francouzském Les Lilas nedaleko Paříže jako první potomek Nikoly II. Petroviće-Njegoše, korunního prince černohorského a korunní princezny Francine Navarro.

Altinaï navštěvovala soukromou základní školu v Paříži, později studovala na École Nationale Supérieure d'Architecture, Le Fresnoy-Studio National des Arts Contemporains v Tourcoing na severu Francie a v roce 2006 se zúčastnila několika kurzů na prestižní škole San Antonio de los Baños' International School of Cinema and Television na Kubě.

Zúčastnila se mnoha architektonických projektů (byla šéfarchitektkou např. rekonstrukce prodejny módní společnosti Sisley na pařížské ulici Rue de Four), již dvakrát pořádala svou vlastní výstavu fotografií. Aktivně působí v soukromém pařížském spolku divadelních herců a několikrát byla kameramankou dokumentů pro nadaci černohorské královské rodiny Njegoskij fund.

Manželství a děti[editovat | editovat zdroj]

12. května 2009 se princezna Altinaï stala manželkou Antona Martynova, původem ruského violoncellistu žijícího ve Francii. Svatba princezny Altinaï se stala slavnostní událostí jak ve Francii, tak v Černé Hoře. Mezi svatebními hosty byl i černohorský prezident Filip Vujanović s první dámou Světlanou Tobeu, předseda vlády Černé Hory Milo Đukanović, francouzský ministr zahraničních věcí Bernard Kouchner a předseda vlády François Fillon a další. Novomanželé strávili dvoutýdenní svatební cestu na pronajatém neobydleném ostrově Tonžského království. Mají jednoho potomka:

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Altinaï of Montenegro na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Njegoskij.org Oficiální stránky černohorské královské rodiny