Expres (vlak)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Virgin Express, neboli britské Pendolino
Francouzská souprava TGV Duplex

Expres je kategorie vlaků určených k přepravě na delší vzdálenosti, který na své trase zastavuje spíše zřídka. Obvykle patří mezi vlaky vyšší kvality. Doprava po železniční trati je tak rozdělena na pomalejší lokální a rychlé dálkové vrstvy. Expres ale na konci své trasy může zastavovat i častěji, zejména pokud v této části tratě je lokální doprava málo zastoupena.

Roku 1882 začal jezdit proslulý Orient expres jako noční spojení mezi Paříží a Giurgiu, brzy prodloužený až do Konstantinopole (Istanbulu) a později i do Londýna. Mezinárodní expresy bývají sdružovány do sítí, v nichž jsou jejich kvalita a jízdní řád mezinárodně dohodnuté, např. (TEE), později EuroCity. Velký rozmach expresních vlaků spojujících velká města začal z potřeby alternovat přetížené nebo pomalé dopravní spoje a konkurovat letecké i silniční dopravě od 60. let 20. století rozvojem vysokorychlostní železniceJaponsku (Šinkansen), Francii (TGV), Itálii, později i v Německu Intercity-Express (ICE). K evropské síti vlaků EuroCity (EC) a InterCity (IC) se k níž se po roce 1989 připojila i Česká republika a České dráhy označují ty rychlejší ze svých IC a EC jako SuperCity (SC).

Expresní služba se prosadila i do městské dopravy. Newyorské metro má v centru většinou čtyři koleje, po nichž jezdí jednak zastávkové vlaky, jednak předměstské spoje, které v centru zastavují jen na hlavních stanicích. V Paříži síť metra doplňuje předměstská síť RER (Réseau Express Régional), která ve městě jezdí v tunelech a navazuje na linky metra. Také londýnské metro má expresní linky. Mezi vlakovým nádražím Paddington a letištěm Heathrow jezdí Heathrow Express. Při maximální rychlosti 160 km/hod je jízdní doba k terminálů 1,2 a 3 pouhých 15 minut.

V nákladní dopravě existují nákladní expresy (NEx), které překonávají stakilometrové vzdálenosti a průměrnou rychlostí se někdy vyrovnávají expresům osobním.[1][2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Express train na anglické Wikipedii a Schnellzug na německé Wikipedii.

  1. Atlas lokomotiv – Druhy vlaků, přístup 21.9.2012
  2. Nákladní expres z Terstu otevírá novou cestu kontejnerů z Dálného východu, Dopravní noviny, 46/2008, přístup 21.9.2012
  3. Nový nákladní expres Italia, zelpage.cz, 13.11.2006, přístup 21.9.2012

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný nové doby, heslo Simplonský expres. Sv. 10, str. 1240

Související články[editovat | editovat zdroj]