Esslingen am Neckar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Esslingen am Neckar

Esslingen am Neckar (do roku 1964 Eßlingen am Neckar) je německé město ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Esslingen, který je zároveň sídlem stejnojmenného zemského okresu, leží na řece Neckar asi 10 km jihovýchodně od centra Stuttgartu. K 31. prosinci 2008 v Esslingenu žilo 91 573 obyvatel.[1]

Historie

První písemná zmínka o místě zvaném Ezelinga pochází z roku 777, kolem roku 800 to již bylo městečko. Městská práva Esslingen získal v roce 1229. V roce 1803 byl začleněn do württemberského vévodství poté, co ztratil titul svobodného říšského města. V rámci württemberského království se Esslingen stal v roce 1871 součástí německého císařství a následně dalších forem německého státu. Na konci druhé světové války byl obsazen americkými vojsky.

Partnerská města

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Esslingen am Neckar na německé Wikipedii a Esslingen am Neckar na anglické Wikipedii.

  1. Bevölkerungsentwicklung in den Gemeinden Baden-Württembergs 2008 [online]. Baden-wuerttemberg.de [cit. 2010-01-04]. Dostupné online. (německy) 

Související články

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Esslingen am Neckar na Wikimedia Commons

Šablona:Geo dms