Entomofagie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fritovaný hmyz na stánku v Bangkoku.

Entomofagie (z řečtiny ἔντομον éntomon, "hmyz", a φᾰγεῖν phagein, "jíst") je využívání hmyzu jako potraviny. Vajíčka, larvy, dospělci a jiný vývojová stádia hmyzu byla využívána již v prehistorických dobách jako složka potravy u lidí a tento stravovací návyk trvá i v moderní době.[1]

Na světě je zhruba 1500 druhů jedlého hmyzu. Je běžně pojídán ve všech obydlených světadílech s výjimkou Evropy a Severní Ameriky, kde jsou vůči tomuto zdroji potravy výhrady či je považován za tabu.[2] Zatímco v chudých regionech představuje vítaný a snadno dostupný zdroj bílkovin namísto jinak nedostupného masa[3]

V současné době se v západních kulturách stává entomofagie doslova módní záležitostí a počinem luxusních podniků, kde můžete ochutnat vybrané hmyzí speciality.[4] Avšak dle několika studií bude v budoucnu potřeba zařadit do běžného jídelníčku hmyz pro většinu obyvatelstva po celém světě, z důvodu udržitelnosti produkce potravin.[5]

Výhody[editovat | editovat zdroj]

Ekologický dopad[editovat | editovat zdroj]

Hmyz má obecně vyšší efektivitu přeměny jídla na energii, což zjednodušeně znamená, že s porovnáním s ostatními zdroji masa (skot, vepřové apod.) spotřebuje méně potravy. A zároveň k produkci nepotřebuje tolik prostoru.[6] Například na produkci jednoho kilogramu bílkoviny stačí u hmyzu spotřebovat jen jeden litr vody, u vepřového masa 3 500 litrů vody, a u hovězího masa je to dokonce 22 000 litrů. I produkce skleníkových plynů je v porovnání s chovem drůbeže, prasat nebo krav minimální. V neposlední řadě se pak jedná i o plochu chovu. Zatím co v přepočtu na jeden kilogram bílkovin musíte krávy chovat na 200 m² a slepice na 45 m², hmyz zabere pouze 15 m². [1]

Zdroj látek[editovat | editovat zdroj]

V těle hmyzu se nachází poměrně velké množství důležitých látek (proteinů, vitamínů apod.) a zároveň malé množství tuků.[7]

Nevýhody[editovat | editovat zdroj]

Alergie[editovat | editovat zdroj]

Hmyz je příbuzný s tzv. mořskými plody, tedy pokud na ně trpíte alergií je lepší se vyhnout i konzumaci hmyzu.[8]

Zároveň je důležité se vyhnout konzumaci hmyzu z volné přírody, jelikož může obsahovat stopy pesticidů či jiných látek a zároveň se může jednat o nejedlý druh.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Entomophagy na anglické Wikipedii.

  1. Entomophagy (Eating insects) [online]. [cit. 2014-01-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Weiss, M.L., & Mann, A.E. Human Biology and Behaviour: An Anthropological Perspective.. Boston: Little Brown & Co., 1985. ISBN 0-673-39013-6. (anglicky) 
  3. Saggers, S., & Gray, D. Aboriginal Health & Society: The Traditional and Contemporary Aboriginal Struggle for Better Health.. Sydney: Allen & Unwin, 1991. ISBN 1-86373-057-5. (anglicky) 
  4. GORDON, David George. The Eat-A-Bug Cookbook. Berkely, California: Ten Speed Press, 1998. ISBN 0-89815-977-6. (anglicky) 
  5. THOMPSON, Addie. Want To Help Solve The Global Food Crisis? Eat More Crickets [online]. Forbes, 7 July 2013. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Henning Steinfeld; PIERRE GERBER; TOM WASSENAAR; VINCENT CASTEL; MAURICIO ROSALES; CEES DE HAAN. Livestock's Long Shadow: Environmental issues and options [online]. Food and Agriculture Organization of the United Nations, 2006 [cit. 2012-10-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Taylor, Ronald L. Butterflies in My Stomach (or: Insects in Human Nutrition). Santa Barbara, California: Woodbridge Press Publishing Company, 1975. (anglicky) 
  8. Phillips, Joel; Burkholder, Wendell. Allergies Related to Food Insect Production and Consumption. Food Insect Allergies. 1995. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

v češtině[editovat | editovat zdroj]

v angličtině[editovat | editovat zdroj]