Eduard Steffen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eduard Steffen
Malíř Eduard Steffen
Malíř Eduard Steffen
Narození 8. března 1839
Vrchlabí
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 5. března 1893 (ve věku 53 let)
Česká Lípa
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbení hřbitov v České Lípě
Alma mater Akademie výtvarných umění v Praze
Povolání malíř a učitel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eduard Steffen (8. března 1839 Vrchlabí[1]5. března 1893 Česká Lípa[2]) byl český akademický malíř německé národnosti, středoškolský pedagog a veřejný činovník, známý především ze svého působení v České Lípě.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Vrchlabí v rodině obuvníka Johanna Steffena a jeho ženy Josefy roz. Erbenové. Po absolvování základního vzdělání odešel na počátku padesátých let 19. století studovat do Prahy na reálku patrně v Ječné ulici. Jelikož byl od mládí umělecky nadán, rozhodl se pro studium na pražské malířské akademii, na níž se školil v letech 1854–1863. Zprvu absolvoval přípravku a antický sál a od roku 1859 postoupil do nejvyššího stupně studia – ateliéru, který vedl ředitel akademie Eduard Engerth[3]. Z finančních důvodů však byl nucen zároveň praktikovat jako asistent výuky kreslení. V roce 1860 se však rozhodl pro učitelskou dráhu. Nejprve vyučoval na soukromém učitelském ústavu a po ukončení malířské akademie od roku 1863 na první německé Vyšší státní reálce v Mikulandské ulici, kde získal od prosince tohoto roku místo asistenta. Začátkem roku 1864 uspěl v konkursu na uvolněné místo na českolipském vyšším reálném gymnáziu, kde také 1. února nastoupil jako profesor kreslení. Kromě reálky vedl výuku kreslení i na augustiánském gymnáziu. V roce 1865 se oženil[4] s Justinou Mattauschovou[5], s níž měl sedm dětí (Justinu (*1867)[6] , Terezii (*1868)[7], Eduarda† (*1870)[8], mrtvě narozené děvče (*1872)[9], dvojčata Viktora† a Ernesta† (*1873)[10] a Augustu (*1875)[11].

Během výkonu svého povolání středoškolského pedagoga se významně zapojil do společenského života v České Lípě. V roce 1872 společně se stavitelem a radním Ferdinandem Posseltem předložil návrh na zřízení českolipského městského parku, který byl přijat, realizován a v roce 1877 dokončen. Dalším důležitým Steffenovým počinem bylo založení "Vysazovacího a okrašlovacího spolku", k němuž došlo v březnu roku 1875. Eduard Steffen stál i u zrodu Severočeského výletního klubu (Nördböhmischer Excursions-Club) a výraznou měrou se zasloužil o stavbu rozhledny na Špičáku. Po dostavbě výletního hostince na Holém vrchu Eduard Steffen vyzdobil jeho stěny obrazy významných míst z českolipska a v roce 1883 byla pod jeho vedením obnovena sgrafita během rekonstrukce[12] Červeného domu v České Lípě.

Po dobu svého působení v České Lípě byl Steffen členem městského zastupitelstva, Spolku dobrovolných hasičů[13], Německého školního spolku, čestným členem Spolku válečných veteránů, agentem Uměleckého spolku Čech a rovněž působil v Německém spolku, který pomáhal chudým žákům a studentům.

Jeho výtvarná činnost byla poměrně různorodá, za svůj život vytvořil množství oltářních obrazů pro kostely v České Lípě a okolí, například v českolipském kostele Narození Panny Marie a kostelích v Dolní Krupé, Bezdědicích, Benešově nad Ploučnicí, Dubé a pro augustiánský klášter vytvořil křížovou cestu. Namaloval rovněž mnoho žánrových portrétů, rozličných krajin a množství městských zákoutí různými výtvarnými technikami. Steffen se rovněž zúčastňoval pravidelně uměleckých výstav v Pražském Rudolfinu, vystavoval i v Drážďanech, ve Vídni a v Liberci. Po roce 1890 navštívil Švábsko, Norimberk, Rothenburg ob der Tauber i Überlingen a odtud čerpal četné náměty pro své obrazy olejem i akvarelem

Eduard Steffen zemřel v České Lípě 8. března 1893 a o tři dny později byl pohřben do rodinného hrobu na místním hřbitově.

Po smrti Eduarda Steffena byla 3. června 1894 odhalena v městském parku jeho busta od sochaře Richarda Kauffungena[14]. Busta byla roku 1941 sňata v rámci sběru materiálu pro válečné účely, ale naštěstí byla uchráněna a předána místnímu muzeu. Město Česká Lípa se rozhodlo tento pomník obnovit. Byla odlita kopie původní bronzové busty, uložené v českolipském muzeu. Busta, doplněná bronzovou šálou, byla umístěna na vrchol mramorového monolitu a obnovený pomník byl umístěn v centrální části Městského parku v České Lípě. Pomník měl být původně odhalen 20. března 2020, avšak kvůli koronavirové krizi musel být slavnostní akt o několik měsíců odložen. Slavnostní odhalení pomníku se uskutečnilo až 4. června 2020.[15]

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Autorské[editovat | editovat zdroj]

Obrazy v majetku českých galerií[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Pomník v České Lípě[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • 1993 – Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L –Ž), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. SOA Zámrsk, Matrika narozených ve Vrchlabí (1825-1840) , sign.177-12, ukn 10618, str. 194. Dostupné online. (německy)
 2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnost Česká Lípa (německy)
 3. zjištěno dotazem v archivu AVU v Praze
 4. Matriční záznam o sňatku Eduarda Steffena s Justinou Mattauschovou farnost Česká Lípa - augustiniánský klášter (německy)
 5. Matriční záznam o narození a křtu Justiny Mattauschové farnost Česká Lípa - augustiniánský klášter
 6. Matriční záznam o narození a křtu Justiny Steffenové farnost Česká Lípa - augustiniánský klášter
 7. Matriční záznam o narození a křtu Terezie Steffenové farnost Česká Lípa - augustiniánský klášter
 8. Matriční záznam o narození a křtu Eduarda Steffena farnost Česká Lípa - augustiniánský klášter
 9. Matriční záznam o narození mrtvého děvčete farnost Česká Lípa - augustiniánský klášter
 10. Matriční záznam o narození a křtu dvojčat Viktora a Ernesta Steffena farnost Česká Lípa - augustiniánský klášter
 11. Matriční záznam o narození a křtu Augusty Steffenové farnost Česká Lípa - augustiniánský klášter
 12. Červený dům v Lípě opraví. Zaměří se na jižní stěnu domu
 13. Sbor dobrovolných hasičů v České lípě - historie
 14. Bibliografie Českých zemí, historický ústav AV ČR, Kauffungen, Richard, 1854-1942
 15. KŇÁKAL BROŽOVÁ, Kristýna. Zpravodajství › Česká Lípa V Městském parku odhalí pomník Eduardu Steffenovi. i-noviny.cz [online]. 2020-05-28 [cit. 2020-06-16]. Dostupné online. 
 16. Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Archiv Galerie chodba: Souborná výstava Eduarda Steffena 5. 3. - 31. 12. 2011[nedostupný zdroj]
 17. Digitální katalog sbírek Krkonošského muzea, dílo ak.mal. Eduarda Steffena

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]