Eduard Hanslick

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eduard Hanslick
Eduard Hanslick ve věku 40 let
Eduard Hanslick ve věku 40 let
Narození 11. září 1825,
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 6. srpna 1904
Baden u Vídně,
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo odpočinku Wiener Zentralfriedhof
Alma mater Univerzita Karlova
Vídeňská univerzita
Povolání muzikolog, spisovatel a hudební kritik
Zaměstnavatel Vídeňská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eduard Hanslick (11. září 1825, Praha6. srpna 1904, Baden u Vídně) byl rakouský hudební kritik českého původu. Měl zásadní význam pro hudební estetiku.

Přestože vystudoval práva, začal se záhy, už v polovině 40. let v Praze, věnovat hudební kritice a dějinám hudby. Od roku 1852 působil trvale ve Vídni, kde se stal vůbec prvním profesorem v oboru dějin hudby na tamní univerzitě (1861). Své hudební kritiky a fejetony publikoval v největších vídeňských listech své doby, ve Wiener Zeitung, Presse a Neue Freie Presse.

Svým prosazováním pohledu na hudbu jako na absolutní umění, které nenese konkrétní významy a jeho krása nespočívá v ničem mimo hudbu samotnou (absolutní hudba), se postavil do přímého protikladu k názorům Richarda Wagnera.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Největší ohlas měla jeho stať proti programní hudbě a na obranu absolutní hudby O hudebním krásnu (německy Vom Musikalisch-Schönen) z roku 1854, vlastně habilitační spis.

Rozsáhlé badatelské úsilí je za dvojsvazkovými Dějinami koncertního života ve Vídni (Geschichte des Konzertwesens in Wien, 1869-70) a devítisvazkovou Moderní operou (Die moderne Oper, 1875-1900). V roce 1894 vyšly v Berlíně jeho vzpomínky Aus meinem Leben.

Do češtiny byl přeložen jeho spisek O hudebním krásnu (přel. Jaroslav Střítecký, vyd. 1973). V roce 1992 vyšel výbor z jeho pamětí, fejetonů a kritik v překladu Jitky Ludvové pod titulem Dokonalý antiwagnerián.

Jeho hudební dílo je skromné a obsahuje dvě písně na české texty Český houslista a Milostná píseň pod Vyšehradem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • POLEDŇÁK, Ivan. Český hudební slovník osob a institucí : Eduard Hanslick [online]. Centrum hudební lexikografie. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]