Eduard Bagrickij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eduard Bagrickij
Багрицкий Эдуард.JPG
Rodné jméno Эдуард Годелевич Дзюбан
Narození 22. říjnajul. / 3. listopadu 1895greg.
Oděsa
Úmrtí 16. února 1934 (ve věku 38 let)
Moskva
Příčina úmrtí astma
Místo pohřbení Novoděvičí hřbitov
Manžel(ka) Lydia Souok
Děti Vsevolod Bagrickij
Podpis Eduard Bagrickij – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eduard Georgijevič Bagrickij (rusky Эдуа́рд Гео́ргиевич Багри́цкий, vlastním jménem Eduard Godelevič Dzjubin, 3. listopad 1895, Oděsa16. únor 1934, Moskva) byl sovětský básník židovského původu narozený na území dnešní Ukrajiny.

Život a činnost[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Oděse, v židovské, nepříliš náboženské rodině.

Své verše psal rusky, k jeho tématům patřily ideály nového komunistického života a budování (zejm. Dumka o Opanasovi, Smrt pionýrky).[1] Někdy je řazen k literárnímu konstruktivismu.

Své první práce publikoval v roce 1913, poté přispíval do několika oděských literárních časopisů.

Po vypuknutí únorová revoluce roku 1917 ji podporoval a sloužil v jednotkách Prozatímní vlády. V roce 1919 se přidal na stranu bolševiků a vstoupil do Rudé armády.

V roce 1925 odešel do Moskvy, kde začal oficiálně publikovat, a až do své smrti roku 1934 byl ctěn jako přední autor komunistické orientace. Nikdy se ovšem nezřekl židovských kořenů a kultury, překládal například jidiš poezii Icika Fefera, nebo Perece Markiše do ruštiny. To časem způsobilo, že se stával v sovětské, stále více antisemitské kultuře kontroverzním tématem, ač byl pohřben se státními poctami, jako "druhý největší básník nové doby po Majakovském". Jeho poslední báseň Únor, v níž se zabýval dilematy židovsko-ruské identity, nesměla dlouho vyjít. Odpor vyvrcholil v 70. letech 20. století, kdy se po ponižujících porážkách sovětských sil Izraelem ke slovu v brežněvovském režimu dostaly i vyloženě nacionalistické a antisemitské hlasy (Stanislav Kuňajev, Igor Šafarevič).

Jeho literární pseudonym měl politický význam, dá se přeložit jako "karmínový, purpurový", ale také "rudý".

Jeho syn Vsevolod Bagrickij se stal rovněž básníkem.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]