Till Eulenspiegel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Till Eulenspiegel
Narození 1300
Kneitlingen
Úmrtí 1350 (ve věku 49–50 let)
Mölln
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Thyl Ulenspiegel
Till Eulenspiegel (Mölln)

Till Eulenspiegel, Ulenspiegel, česky Enšpígl, niz. Tijl Uilenspiegel byl legendární lidový šprýmař vycházející z dolnoněmeckého folkloru, zřejmě součást středověké tradice písemně zachycené poprvé v knížkách lidového čtení na počátku 16. století. Oblíbený byl zejména na území dnešního Německa, Nizozemska a Francie.

Známé literární zpracování pochází také od belgického spisovatele Charlese de Costera z 19. století, který v díle Hrdinné, veselé i slavné příhody Thylberta Ulenspiegela a Lamma Goedzaka ve Flandřích a jinde (1867) představil mladíka z města Damme ve Vlámsku, syna uhlíře Klaase, který byl později za kacířství upálen, a Soetkin, která po Klaasově smrti žalem umřela.

Eulenspiegel žil v době, kdy se Nizozemsko ocitá pod krvavou nadvládou Španělska, všudypřítomnou inkvizicí a pronásledování protestantů. Spolu s ostatními geuzy a svým věrným přítelem Lammem Goedzakem pod velením Viléma Oranžského burcuje prostý lid v boji proti Španělům.

Ethymologie[editovat | editovat zdroj]

Eulenspiegel (něm.) = Eulen (sova) + spiegel (zrcadlo), na obrázku je Till zobrazen se sovou v pravé ruce (moudrost) a zrcadlem v levé ruce (nastavuje lidem zrcadlo - reflexe). Lem suknice je ozdoben stylizovanými dubovými listy - symbol Německa.

Související články[editovat | editovat zdroj]