Groteska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o humorném žánru. Další významy jsou uvedeny na stránce Groteska (rozcestník).

Groteska je dramaturgický útvar vyskytující se ve filmu hraném i animovaném, popřípadě na divadle či v literatuře. Jedná se o žánr, který za svůj hlavní atribut zvolil humor (nejčastěji situační) či komiku, někdy i na úkor ostatních rozměrů díla jako je děj, zápletka, výprava a podobně. Groteska má jako žánr tradici již od počátků filmové tvorby zejména v oblasti němého filmu.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

České pojetí grotesky[editovat | editovat zdroj]

V grotesce postavy jednají v rozporu s předpoklady a zvyklostmi, se vznešenými zásadami a záměry, úmysly, jež proklamují. Jako groteska zaznívá například vypravování o průběhu polní mše sloužené feldkurátem Katzem v Haškových Osudech dobrého vojáka Švejka za světové války.

Americké pojetí grotesky[editovat | editovat zdroj]

V grotesce (zvlášť v americkém typu grotesky známý i jako slapstick) se člověk může setkat s extrémním fyzickým násilím, převyšujícím běžné hodnoty skutečnosti. Tak například, nějaká postava je silně udeřena obrovskou pánví, nebo vběhne přímo do zdi, ale nic se jí nestane, nebo je velice naštvaná, neboť něco hledá, prohledá celý svět a nakonec zjistí, že ta věc je vedle něho.

Tyto nadsazené situace se často objevují v amerických animovaných seriálech známých jako cartoon (jako Tom a Jerry, Road Runner, aj.)