Echinokokóza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Echinokokóza
Larvy měchožila pod mikroskopem
Larvy měchožila pod mikroskopem
Klasifikace
MKN-10 B67.
Klinický obraz
Příčiny nebo
rizikové faktory
měchožil (Echinococcus)
Postižený systém játra
Životní cyklus měchožila

Echinokokóza (také hydatické onemocnění, hydatidóza), je parazitární onemocnění lidí způsobené larvami tasemnic rodu Echinococcus. U člověka se vyskytují dva hlavní typy onemocnění, cystická echinokokóza (způsobuje E. granulosus) a alveolární echinokokóza (E. multilocularis). Méně časté formy jsou polycystická echinokokóza a unicystická echinokokóza. Onemocnění má velmi dlouhou inkubační dobu. Symptomy a příznaky závisí na umístění a velikosti cyst. Alveolární onemocnění obvykle začíná v játrech, ale může se rozšířit do jiných částí těla, např. do plic nebo do mozku. Při zasažení játer se nemoc projeví například bolestí břicha, hubnutím či žloutenkou. Plícní onemocnění se může manifestovat bolestí na hrudi, dušností a kašlem.[1]

Příčina[editovat | editovat zdroj]

Člověk se nakazí pozřením vájíček echinokoka při nedostatečné hygieně v oblastech s endemickým výskytem echinokoků. A to nejpravděpodobněji nemytou zeleninou a ovocem či nedostatečnou hygienou při práci s půdou. V případě cystické formy (E. granulosus) je rizikový kontakt s infikovaným zvířetem.[1] Vajíčka tasemnic se do prostředí dostávají s trusem infikovaných zvířat.[2] Mezi obvykle infikovaná zvířata patří: psi, lišky a vlci.[2] Aby se tato zvířata infikovala, musí pozřít orgány zvířete, ve kterých se nacházejí cysty, např. ovce (cystická hydatidóza) či hlodavců (alveolární hydatidóza).[2] Typ onemocnění u lidí závisí na druhu měchožila, jež infekci způsobuje.

Epidemiologie[editovat | editovat zdroj]

Toto onemocnění se vyskytuje ve většině oblastí na světě a v současné době postihuje asi jeden milion osob. V některých oblastech Jižní Ameriky, Afriky a Asie je postiženo až 10 % určitých skupin obyvatel.[1] V roce 2010 způsobilo 1200 úmrtí, což je pokles z 2000 v roce 1990.[3] Ekonomické náklady na toto onemocnění se odhadují na přibližně 3 miliardy amerických dolarů ročně. Může postihnout také jiná zvířata, např. prasata, krávy a koně.[1]

Definitivním hostitelem jsou psovité šelmy (lišky, psi) a kočky, kterým parazitují ve střevech. Nemoc je nebezpečná pro mezihostitele, kterými jsou malí přežvýkavci (ovce, kozy), srnčí zvěř, skot, prase, hlodavci a také člověk. Ti se obvykle nakazí vajíčky z trusu definitivních hostitelů, v zažívacím traktu se pak z vajíček uvolňují larvy tasemnice, které většinou končí v játrech, kde vytvářejí cystu – hydatidu.

Diagnostika, prevence a léčba[editovat | editovat zdroj]

Diagnóza se obvykle provádí ultrazvukem , lze použít také počítačovou tomografii (CT) nebo magnetickou rezonanci (MRI). Užitečné mohou být testy k detekci protilátek proti parazitům v séru či biopsie.[1] Prevence cystického onemocnění spočívá v pravidelném odčervování psů, kteří mohou onemocnění přenášet, a v očkování ovcí. Léčba u lidí je často obtížná. Cystickou i alveolární echinokokózu lze řešit chirurgicky v kombinaci s anthelmintickou terapii (albendazol, prazikvantel) s ohledem na stádium, lokalizaci cyst a stav pacienta[4] Prognóza v případě alveolární formy onemocnění je špatná.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f Echinococcosis Fact sheet N°377 [online]. March 2014, [cit. 2014-03-19]. [1]. (anglicky) 
  2. a b c Echinococcosis [Echinococcus granulosus] [Echinococcus multilocularis] [Echinococcus oligarthrus] [Echinococcus vogeli] [online]. November 29, 2013, [cit. 2014-03-20]. [2]. (anglicky) 
  3. Lozano, R (Dec 15, 2012).  "Global and regional mortality from 235 causes of death for 20 age groups in 1990 and 2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010.". Lancet 380 (9859): 2095–128. doi:10.1016/S0140-6736(12)61728-0. PMID 23245604. 
  4. Echinococcosis Treatment Information [online]. November 29, 2013, [cit. 2014-03-20]. [3]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu echinokokóza ve Wikimedia Commons
  • Štukavcová A.: Využití zobrazovacích metod v diagnostice a při sledování pacientů s parazitárními infekcemi (část Hydatidosa, str. 13–14); Kolářová L., Hozáková-Lukáčová L.: Alveolární hydatidóza – nově se objevující onemocnění (str. 15–17). In: Cestovní medicína: paraziti stále aktuálnější, sborník semináře České parazitologické společnosti a Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP, Praha 2009 (dostupné on-line, formát PDF)
  • Měchožil zhoubný na BioLib.cz