Echinococcus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxEchinococcus
alternativní popis obrázku chybí
E. multilocularis (dospělec měchožila bublinatého)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenploštěnci (Platyhelminthes)
PodkmenNeodermata
Třídatasemnice (Cestoda)
Řádkruhovky (Cyclophyllidea)
Čeleďtasemnicovití (Taeniidae)
RodEchinococcus
Rudolphi, 1801
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Echinococcus (česky také měchožil nebo tasemnice) je rod drobných tasemnic z čeledi Taeniidae s typickým dvojhostitelským cyklem. Definitivním hostitelem tasemnic rodu Echinococcus jsou šelmy (psovití, méně kočkovití) a mezihostitelem zpravidla sudokopytníci, hlodavci a lichokopytníci. Nejvýznamnějšími druhy jsou E. granulosus a E. multilocularis, jimiž se může nakazit i člověk jako náhodný mezihostitel. Tyto druhy způsobují závažné onemocnění echinokokóza. [1] Dospělci echinokoka se lokalizují v tenkém střevě definitivního hostitele (např. pes) a infekce je bez příznaků. Naopak u mezihostitele (včetně člověka) se larvání stádia (cysty) nacházejí v orgánech (játra, plíce, mozek), mohou dorůstat značných rozměrů a infekce, zejména u lidí, zpravidla končí fatálně.

Morfologie[editovat | editovat zdroj]

Oproti jiným zástupcům čeledi Taeniidae se tasemnice rodu Echinococcus liší zejména ve velikosti dospělců, počtu článků a morfologii larválních stádií. Celková délka dospělce je pouze několik milimetrů (2–10 mm). Tělo dospělce echinokoka se skládá ze skolexu (hlavička) a zpravidla jen 3–4 segmentů (proglotidů). Skolex je vybaven 4 přísavkami a jednou řadou háčků sloužící k přichycení ke sliznici ve střevě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Eckert J, Deplazes P. Biological, epidemiological, and clinical aspects of echinococcosis, a zoonosis of increasing concern. Clin. Microbiol. Rev.. 2004, s. 107–35. Dostupné online. PMID 14726458. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JACOBS, D.; FOX, M.; GIBBONS, L. Principles of Veterinary Parasitology. [s.l.]: Wiley Blackwell, 2016. 312 s. ISBN 9780470670422. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Česky[editovat | editovat zdroj]

Anglicky[editovat | editovat zdroj]