Dvouletá rostlina
Dvouleté rostliny, zkráceně též dvouletky (bieny), jsou rostliny, které žijí dva roky: první jaro vyklíčí a vytvoří vegetativní orgány. Na druhý rok (stimulace růstového vrcholu obvykle mrazem[1]) pak vyprodukují semena a uhynou - patří tedy do tzv. monokarpických (jednou plodících) rostlin. Dvouletost je často nejednoznačná[1], plodí až po načerpání dostatečných zásob, například mrkev obvykle plodí druhý rok, ale na méně příznivém stanovišti by jí to trvalo déle.
Velmi typicky si rostliny v prvním roce vytvářejí přízemní růžici listů. Před zimou prvního roku „zatáhnou“ aneb uloží si zásobní látky z nadzemní části do podzemního zásobního orgánu (kořen, oddenek, hlíza ...). Na jaře následujícího roku tyto látky využijí k rychlé mobilizaci, díky níž mohou předstihnout v růstu konkurenční druhy, získat tak výhodu v soutěži o zdroje a vytvořit vyšší kvetoucí nať.
Někteří zástupci
[editovat | editovat zdroj]- hořeček nahořklý (Gentianella amarella) - hořečky jsou jedny z mála striktně dvouletých rostlin
- mrkev obecná (Daucus carota).
- náprstník (Digitalis)
- petržel (Petroselinum)
- kejklířka velkokvětá (Cheiranthus cheirii)
- měsíčnice roční (Lunaria annua)
- fiala letní (Mathiola incana)
- řepa cukrová (Beta vulgaris var. altissima)
- locika salátová (Lactuca sativa) - může být i jednoletá
- hadinec obecný (Echium vulgare)
- užanka lékařská (Cynoglossum officinale)
- divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)
- pšenice setá (Triticum aestivum)
- Jako dvouletý bývá pěstován také ozimý ječmen.
Srovnání
[editovat | editovat zdroj]- Jednoleté rostliny vyrostou, vyprodukují semena a uhynou v průběhu jednoho roku. Typickým představitelem je slunečnice roční (Helianthus annuus).
- Víceleté rostliny žijí více než dva roky. Semena vyprodukují poslední rok, a pak zahynou (agáve, andělika). Víceleté, dvouleté i jednoleté rostliny plodí jen jednou, jsou tedy monokarpické.
- Vytrvalé rostliny žijí velice dlouho, desítky až stovky let, přičemž od určitého okamžiku začínají produkovat semena, obvykle každým rokem, jsou tedy polykarpické. Příkladem může být dub letní (Quercus robur).
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b Přednáška: Ekologie rostlin - Populační biologie [PDF online]. Brno: MUni, 2007 [cit. 2020-08-04]. S. 98. Dostupné online.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Dvouletá rostlina na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo dvouletka ve Wikislovníku
- Letničky a dvouletky