Dušan Kuzma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof., Ing. arch. Dušan Kuzma
Narození 17. března 1927
Mestečko
Úmrtí 17. června 2008 (ve věku 81 let)
Bratislava
Národnost Češi
Povolání pedagog, architekt a učitel
Ocenění zasloužilý umělec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Dušan Kuzma (* 17. března 192717. června 2008) byl slovenský architekt, pedagog a zasloužilý umělec. Je autorem Památníku SNP v Banské Bystrici.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se Michalu Kuzmovi, řediteli školy a Eleně Kuzmové, ženě v domácnosti. Architekturu začal studovat na FA SVŠT v Bratislavě, kde byl postupně pod pedagogickým dohledem Eugena Kramára, Emila Belluše a Vladimíra Karfíka. V době svého studia pobýval na prázdninové praxi u Auguste Perreta, kde se věnoval především tématu – programové tvořivé směřování k organické architektuře a její syntéza s výtvarným uměním.

Vysokoškolské studium úspěšně ukončil v roce 1952. Další dva roky působil na FA SVŠT jako odborný asistent prof. Emila Belluše. V letech 1954-1960 pracoval ve státní správě jako vedoucí odboru architektúry a výstavby. Od roku 1960 byl vedoucím katedry architektury na VŠVU v Bratislavě, kterou on sám založil. V době své tvorby a pedagogické kariéry na VŠVU programově sledoval spojení architektury s výtvarným uměním. Ve vlastní sochařské tvorbě se sochařsky tvarovanými objemy usiloval o to, jako sám říkal, „dať architektúre určitú zdielnosť“ (česky:"dát architektuře určitou sdílnost"). Nevyhýbal se však ani spolupráci s výtvarníky. Nejvýrazněji se jeho vztah ke skulpturálním formám a tužba po expresivnější řeči architektury projevily právě na jeho nejvýznamnějším díle, na Památníku SNP v Banské Bystrici. Toto jedinečné brutalistické dílo vytvořil společně se sochařem Jozefem Jankovičem. Kromě Jankoviče spolupracoval s Antonem Cimmermannem, s Jánem Kulichem a mnohými dalšími architekty a umělci. Patří ke slovenským architektům, kteří se významně přičinili k formování kvalitní slovenské architektury především v období československého socialismu.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

FA SVŠT, 1952 – profesoři: Eugen Kramár, Emil Belluš, Emanuel Hruška, Vladimír Karfík

Zaměstnání[editovat | editovat zdroj]

Autorizovaný architekt a pedagog

Díla[editovat | editovat zdroj]

Ceny[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dušan Kuzma na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

(slovensky)

  • Matúš Dulla, Moravčíková Henrieta: Kto je kto v architektúre na Slovensku, Informačné stredisko architektúry Spolku architektov Slovenska,

Bratislava, 1995, ISBN 80-88791-00-6

  • Matúš Dulla, Moravčíková Henrieta: Architektúra Slovenska v 20. storočí, Slovart, Bratislava, 2002, ISBN 80-7145-684-5
  • Matúš Dulla: Slovenská architektúra od Jurkoviča po dnešok, Perfekt, Bratislava, 2007, ISBN 80-8046-366-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(slovensky)