Drvenik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Drvenik
Pohled na Gornju Valu s v pozadí s Biokovem
Pohled na Gornju Valu s v pozadí s Biokovem
Poloha
Souřadnice
Stát Chorvatsko Chorvatsko
Drvenik
Red pog.svg
Drvenik
Drvenik, Chorvatsko
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 500 (2001)
Správa
Telefonní předvolba +385 (0)21
PSČ 21333
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drvenik je malebné přímořské letovisko na Makarské riviéře (Jaderské moře), vzdálené cca 30 km JV od Makarske a 20 km SZ od Gradacu, či chcete-li 96 km jihovýchodně od Splitu a 128 km severozápadně od Dubrovníku (jižní Dalmácie) (cca 1300 km z Prahy). Je rozděleno na dvě části - Gornja Vala (Horní zátoka), jež je menší a klidnější, a Donja Vala (Dolní zátoka), vzdálené od sebe několik minut chůze podél pobřeží. V celém Drveniku žije okolo 480 stálých obyvatel.

Několik desítek metrů východně od nádherných oblázkových pláží (jež se každoročně uměle rozšiřují) se až do výšky téměř 800 metrů prudce zdvihají skalnaté masivy Biokova. Tato kombinace dává krajině romantický a nezapomenutelný ráz.

V horách jsou zachovalé pozůstatky původní opčiny. Všechny původní stavby jsou již trvale neobydlené, slouží ale místním vinařům jako sklepy. Do hor se můžete vydat zhruba dvě hodiny trvající cestou po značené turistické stezce.

V Drveniku je (ostatně jako v jiných letoviscích) velký počet hotelů, apartmánů a restaurací, v Donje Vale pak najdeme i malý supermarket, poštu, ale především významný přístav, jež je po celý den díky pravidelným trajektovým přívozům převážejícím lidi i automobily spojen s nedalekým ostrovem Hvar (přístavní město Sućuraj). Je zde ale rovněž možnost lodní dopravy na Korčulu či na poloostrov Pelješac. Pro přepravu můžete kromě trajektů rijecké společnosti Jadrolinija využít i menších plavidel: Hvar taksi na Hvar či Mali Zoran na Pelješac a podél pobřeží. Jak Korčula, tak i Hvar a především Pelješac jsou z Drveniku na dohled. Mimo přepravních společností zde působí i malý námořní spolek Gornjovalski Gusari (Gornjovalští piráti).

Každoročně 16. srpna se v Drveniku koná slavnost „Fešta Svetog Roga“. Začíná dopolední mší v místním kostele, zasvěceném Sv. Rokovi. Po setmění nastává hlavní program - živá hudba a tanec přímo v ulicích - jež mnohdy trvá až do časných ranních hodin. Během této slavnosti nabízejí místní vinaři ochutnávky téměř čehokoliv ze své produkce, u pláže je zdarma k dispozici občerstvení v podobě grilované makrely a sklenky vína (ti náročnější si zde mohou zakoupit čerstvě grilované jehněčí maso) a okolo půlnoci je z pláže odpálen barevný ohňostroj.

Průzračná voda Jadranu, jejíž teplota se zde v létě pohybuje okolo 25 °C, Vás přímo vyzývá k osvěžující koupeli a vodním radovánkám. Kromě oficiálních vymezených pláží, jež jsou skoro celé dopoledne téměř prázdné, avšak po poledni v obležení lidí[zdroj?], můžete využít i nedaleké skalnaté pobřeží, jež je po celý den liduprázdné, avšak nabízí nádherné možnosti k potápění. Jako v celém Jadranu, i zde najdete na mořském dně mnoho živočichů: škeblí, krabů, a především mořských ježků. Chcete-li se věnovat jiné zábavě, např. vodním sportům, můžete využít místní půjčovnu, jež nabízí kromě malých dřevěných člunů, kajaků a šlapadel (pedalina, 50 kn/hod) i motorové čluny, vodní skútry, vodní lyžování nebo jízdu na banánu (150 kn/5 osob/15 min)[zdroj?]. K dispozici je rovněž zapůjčení kol, ranní rybaření na moři, profesionální potápění či rozličné hromadné výlety lodí.

Drvenik je místo s vysokou sluneční aktivitou a velkým počtem slunečných dnů. Občas sem z moře zavane i silný vítr - bóra (chorvatsky bura).

Drvenik navštěvují lidé z nejrůznějších zemí: kromě domácích Chorvatů a turistů z nedaleké Bosny a Hercegoviny, kteří sem jezdí denně a v hojném počtu[zdroj?] také o víkendech, tady narazíte na Čechy, Slováky, Poláky, Němce a Rakušany, ale také na Brity, Italy, Švédy, Litevce a Rusy, což ostatně o oblíbenosti tohoto letoviska již hodně vypovídá samo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]