Drvenik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Drvenik
Pohled na Gornju Valu s v pozadí s Biokovem
Poloha
Souřadnice
Stát Chorvatsko Chorvatsko
župa Splitsko-dalmatská
opčina Gradac
Drvenik
Drvenik
Drvenik, Chorvatsko
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 500 (2001)
Správa
Telefonní předvolba +385 (0)21
PSČ 21333
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drvenik je vesnice a malebné přímořské letovisko na Makarské riviéře u Jaderského moře. Je vzdálená přibližně 30 km jihovýchodně od Makarske, 20 km severozápadně od Gradacu, 96 km jihovýchodně od Splitu a 128 km severozápadně od Dubrovníku. Je rozděleno na dvě části. Gornja Vala (Horní zátoka) je menší a klidnější než Donja Vala (Dolní zátoka), která je vzdálená několik minut chůze podél pobřeží. Ve vesnici žije okolo 480 stálých obyvatel. Administrativně náleží k opčině města Gradac ve Splitsko-dalmatské župě.

Několik desítek metrů východně od oblázkových pláží, jež se každoročně uměle rozšiřují, se až do výšky téměř 800 m prudce zdvihají skalnaté masivy Biokova. V horách jsou zachovalé pozůstatky původní vesnice. Všechny původní stavby jsou již trvale neobydlené, slouží ale místním vinařům jako sklepy. Do hor se můžete vydat zhruba dvě hodiny trvající cestou po značené turistické stezce.

V Drveniku je velký počet hotelů, apartmánů a restaurací, v Donje Vale pak najdeme i malý supermarket, poštu, ale především významný přístav, jež je po celý den díky pravidelným trajektovým přívozům převážejícím lidi i automobily spojen s nedalekým ostrovem Hvar (přístavní město Sućuraj). Je zde rovněž možnost lodní dopravy na Korčulu a na poloostrov Pelješac. Pro přepravu je možné kromě trajektů rijecké společnosti Jadrolinija využít i menších plavidel: Hvar taksi na Hvar či Mali Zoran na Pelješac a podél pobřeží. Jak Korčula, tak i Hvar a Pelješac jsou z Drveniku na dohled. Mimo přepravních společností zde působí i malý námořní spolek Gornjovalski Gusari (Gornjovalští piráti).

Každoročně 16. srpna se v Drveniku koná slavnost „Fešta Svetog Roga“. Začíná dopolední mší v místním kostele, zasvěceném Sv. Rokovi. Po setmění nastává hlavní program - živá hudba a tanec přímo v ulicích - jež mnohdy trvá až do časných ranních hodin. Během této slavnosti nabízejí místní vinaři ochutnávky téměř čehokoliv ze své produkce, u pláže je zdarma k dispozici občerstvení v podobě grilované makrely a sklenky vína (ti náročnější si zde mohou zakoupit čerstvě grilované jehněčí maso) a okolo půlnoci je z pláže odpálen barevný ohňostroj.

Průzračná voda Jadranu, jejíž teplota se zde v létě pohybuje okolo 25 °C, Vás přímo vyzývá k osvěžující koupeli a vodním radovánkám. Kromě oficiálních vymezených pláží, jež jsou skoro celé dopoledne téměř prázdné, avšak po poledni v obležení lidí[zdroj?], můžete využít i nedaleké skalnaté pobřeží, jež je po celý den liduprázdné, avšak nabízí nádherné možnosti k potápění. Jako v celém Jadranu, i zde najdete na mořském dně mnoho živočichů: škeblí, krabů, a především mořských ježků. Místní půjčovna nabízí kromě malých dřevěných člunů, kajaků a šlapadel (pedalina, 50 kn/hod) i motorové čluny, vodní skútry, vodní lyžování nebo jízdu na banánu. K dispozici je rovněž zapůjčení kol, ranní rybaření na moři, profesionální potápění či rozličné hromadné výlety lodí.

Drvenik je místo s vysokou sluneční aktivitou a velkým počtem slunečných dnů. Občas sem z moře zavane i silný vítr - bóra (chorvatsky bura).

Drvenik navštěvují lidé z nejrůznějších zemí: kromě domácích Chorvatů a turistů z nedaleké Bosny a Hercegoviny, kteří sem jezdí denně a v hojném počtu[zdroj?] také o víkendech, tady narazíte na Čechy, Slováky, Poláky, Němce a Rakušany, ale také na Brity, Italy, Švédy, Litevce a Rusy, což ostatně o oblíbenosti tohoto letoviska již hodně vypovídá samo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]