Datlovník pravý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDatlovník pravý
alternativní popis obrázku chybí
Datlovník pravý (Phoenix dactylifera)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád arekotvaré (Arecales)
Čeleď arekovité (Arecaceae)
Rod datlovník (Phoenix)
Binomické jméno
Phoenix dactylifera
Linné 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Datlovník pravý (Phoenix dactylifera) je druh palmy známé a hojně pěstované především pro datle, které se konzumují čerstvé i sušené, nebo se používají k přípravě různých nápojů a pokrmů. V češtině se druh nazývá též datlovník obecný či lidově palma datlová.[1]

Vzhledem k dlouhodobému úmyslnému šíření a pěstování tohoto druhu člověkem není jasné, jaký byl jeho původní areál přirozeného výskytu, předpokládá se, že by původně mohl růst v poušťních oázách Severní Afriky, okolo Perského zálivu či v Mezopotámii.

Historie a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Datlovník pravý patří k nejstarším pěstovaným rostlinám, zmínky o něm nalézáme v Bibli, archeologické výzkumy dokládají jeho úmyslné pěstění už v mladší době kamenné (cca 6 tisíc let př. n. l.) Díky takto dlouhodobému úmyslnému šíření a vysazování člověkem už není možné přesně určit původní areál jeho přirozeného výskytu, předpokládá se, že by původně mohl růst v poušťních oázách Severní Afriky, okolo Perského zálivu či v Mezopotámii.

Dnes je hojně pěstován v Severní Africe a na Blízkém a Středním východě (od Egypta až po Pákistán). Mimo tuto oblast se datle pěstují v Číně nebo USA.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Obvykle jde o středně velký strom dorůstající výšky 15-25 metrů, s rozpětím koruny 6-10 metrů. Jelikož jde o jednoděložnou rostlinu, jeho dřevo postrádá letokruhy. Listy jsou zpeřené, 3-5 metrů dlouhé, s trny na řapíku a asi 150 lístky. Jedna rostlina může vyrůst jako jeden samostatný kmen, nebo jako shluk vícero kmenů se společnými kořeny. Rostlina je dvoudomá.

Podobnost plodů datlovníku tvaru a barvě středomořského mlže Lithophaga lithophaga zapříčinila jeho české pojmenování "datlovka vrtavá" (někdy uváděno datlovka obecná).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Datle.

Datlovník pravý je pěstován především pro datle, které odedávna tvoří velmi významnou složku potravy především v arabských zemích, kde se konzumují čerstvé i sušené, nebo se používají jako surovina pro přípravu složitějších jídel.

Datle jsou tmavě hnědé oválné plody dlouhé 3 až 7 cm a široké 2 až 3 cm. Obsahují až 70 % sacharidů, které jsou zastoupeny v podobě přírodních cukrů a nízkým obsahem vody. Jsou bohatým a významným zdrojem draslíku, chlóru, železa a vitamínů B.[2][3] V čerstvém stavu obsahují i významné množství vitamínu C, který se ale sušením ztrácí. Datle jsou především výtečným a okamžitým zdrojem energie, takže se jim někdy přezdívá „přírodní palivo“. Často bývá dokonce uváděno, že ze všech druhů ovoce mají právě ony nejvyšší energetickou hodnotu. Sportovci by je tedy měli konzumovat jak před výkonem, tak během a po výkonu. Použít je ovšem samozřejmě můžete před jakoukoli fyzickou aktivitou, tedy např. při výletech.[4]

Datlová semena jsou zdrojem datlového oleje (používá se v kosmetice) či surovina pro výrobu kyseliny šťavelové.

Mimo plodů se využívají i další části rostliny: dřevo datlovníku coby stavební materiál a listy jako zdroj celulózy nebo výzdoba při slavnostech (viz Květná neděle).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.biolib.cz/cz/taxon/id62451/
  2. Zdraví na dlani - datle [online]. [cit. 2009-06-01]. Dostupné online. 
  3. Datle - ovoce rajských zahrad [online]. [cit. 2009-06-01]. Dostupné online. 
  4. Datlovník pravý účinky, využití a pěstování - Bylinkovo.cz. Bylinkovo.cz. 2017-12-22. Dostupné online [cit. 2017-12-25]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]