Přeskočit na obsah

Christopher Marlowe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Christopher Marlowe
Narození23. února 1564
Canterbury
Úmrtí30. květnajul. / 9. června 1593greg. (ve věku 29 let)
Deptford
Příčina úmrtíteroristický útok nožem
Povolánídramatik, básník, překladatel a spisovatel
StátAnglieAnglie Anglie
Alma materCorpus Christi College
Univerzita v Cambridgi
The King's School
ObdobíAlžbětinské divadlo
Významná dílaMaltský žid, Edward II.,
Tragická historie o doktoru Faustovi
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christopher Marlowe (26. února 1564, Canterbury30. května 1593, Deptford, dnes součást Londýna) byl anglický dramatik pozdní renesance (období tzv. alžbětinského divadla), nejvýznamnější ze Shakespearových předchůdců[1].

Přestože byl jeho otec obuvníkem, dostalo se mu univerzitního vzdělání na Univerzitě v Cambridgi. Studoval zde od roku 1581 a získal zde roku 1584 titul bakaláře umění a roku 1587 titul magistra umění.[2] Poté žil v Londýně, kde slavil velké úspěchy jako dramatik. Společně s Robertem Greenem, Thomasem Lodgem, Thomasem Kydem, Johnem Lylym, Thomasem Nashem a Georgem Peelem patřil do tzv. skupiny univerzitních vzdělanců (University Witts), označovaných tak podle toho že získali vzdělání na Cambridgeské nebo Oxfordské univerzitě.[3]

Přestože zřejmě vykonával občasné služby pro vládu (předpokládá se, že byl po určitý čas agentem tajné služby sledující činnost emigrantské katolické opozice),[2] měl pro svou svobodomyslnost a nevázaný způsob života pověst ateisty, rouhače, homosexuála, machiavellisty, pijáka a rváče, který měl potíže s úřady. V květnu roku 1593 byl pro údajné autorství "buřičských a ateistických" spisků vyšetřován Státní radou, ale než mohlo být vyšetřování uzavřeno, byl zabit v hospodské rvačce, která mohla být zinscenována tajnou službou.[2]

Marlowe byl po Shakespearovi největší anglický dramatik alžbětinského období. Jeho hry zobrazují titánské hrdiny, které hubí jejich vlastní ctižádost a vášnivost. Byl mistrem zápletky, dialogu a psychologie postav. Psal blankversem, který v anglické literatuře upevnil. Jako první dramaticky zpracoval roku 1592 faustovskou legendu v díle The Tragical History of the Life and Death of Doctor Faustus (Tragická historie o doktoru Faustovi).

Ohlas v kultuře

[editovat | editovat zdroj]

O románové zpracování dramatikova životopisu se mimo jiné pokusil i česko-britský herec a spisovatel Herbert Lom ve své knize Enter a Spy.[4]

Maltský žid, vydání z roku 1633.
Tragická historie o doktoru Faustovi, vydání z roku 1620.

Divadelní hry

[editovat | editovat zdroj]
 • The Tragedy of Dido, Queen of Carthage (158687, Tragédie o Didoně, královně kartaginské), tiskem prvně 1594, společně s Thomasem Nashem, rétorické a ne příliš dramatické dílo.
 • Tamburlaine the Great (1587, Tamerlán Veliký), dvoudílná hra založená na životě turkotatarského vojevůdce Tamerlána, která měla okamžitý a veliký (i finanční) úspěch. Tamerlán je zde zobrazen jako sebevědomý dobyvatel poražený jen smrtí, který si chce podrobit celý svět a nakonec bojovat i s nebeskými mocnostmi. Tiskem byla hra vydána roku 1590.
 • The Jew of Malta (asi 1590, Maltský žid), hra plná intrik a zločinů s plným názvem The Famous Tragedy of the Rich Jew of Malta (Slavná tragédie o bohatém maltském židovi) přináší na pozadí osudu po bohatství za každou cenu toužícího žida Barabáše kritický pohled na židovské, muslimské i křesťanské náboženství. Tiskem byla hra vydána až roku 1633.
 • The Massacre at Paris (asi 1592, Masakr v Paříži), tragédie drasticky zobrazující události Bartolomějské noci s hlavním hrdinou krutým, věrolomným a mocichtivým vévodou de Guise. Tiskem byla hra vydána roku 1600.
 • Edward II. (asi 1592), historická hra s plným názvem The Troublesome Reign and Lamentable Death of Edward the Second, King of England (Těžká doba vlády a žalostná smrt anglického krále Edwarda II.), jejímž hlavním hrdinou je slabošský a homosexuání král, vzbuzuje nejprve odpor a později soucit. Tiskem byla hra vydána roku 1594.
 • The Tragical History of the Life and Death of Doctor Faustus (Tragická historie života a smrti doktora Fausta, 1592), nejlepší Marlowova hra,[2] osobité a vůbec první dramatické zpracování německé knížky lidového čtení, jejíž anglický překlad vyšel v roce 1592. Faust se zde stává tragickým renesančním hrdinou, který zosobňuje sílu ducha a pýchu intelektu toužícího po absolutním poznání. Tiskem byla hra vydána roku 1604.
 • The Passionate Shepherd to His Love (Zamilovaný pastýř své milé), báseň napsaná pravděpodobně ještě na studiích v Cambridgi a prvně vydaná pod Shakespearovým jménem roku 1599.
 • Hero and Leander (Heró a Leander), nedokončený malý epos (epyllion) s antickým námětem, na kterém Marlowe pracoval před svou smrtí. Dílo, patřící k vrcholům anglické renesanční poezie, bylo dokončeno Georgem Champanem (asi 1559–1634) a prvně vydáno roku 1599.

Česká vydání

[editovat | editovat zdroj]
 1. Clifford Leech, Christopher Marlowe, English writer - Encyclopaedia Britannica.
 2. a b c d Slovník spisovatelů, Libri, Praha 2003, str. 500-593
 3. http://freehelpstoenglishliterature.blogspot.com/2009/02/university-wits.html
 4. LOM, Herbert. Enter a Spy: The Double Life of Christopher Marlowe. [s.l.]: The Merlin Press Ltd, 1978. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
 • CRAIG, Hardin a kolektiv. Dějiny anglické literatury I. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1963. S. 422. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]