Christian August Saský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Christian August Saský
Christian August Saxe-Zeitz.jpg
Narození 9. října 1666
Moritzburg,
Úmrtí 23. srpna 1725
Regensburg
Povolání ostřihomský arcibiskup
Nábož. vyznání římskokatolické
Rodiče Mořic Sasko-Zeitzský
Dorotea Marie Sasko-Výmarská
Funkce katolický arcibiskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christian August Saský (9. říjen 1666, Moritzburg23. srpen 1725, Regensburg) byl saský kníže, uherský primas-kardinál (od r. 1707) a ostřihomský arcibiskup.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z protestantské rodiny sasko-zeitského knížete Mořice, který byl příslušníkem boční královské linie Wettinů, a jeho druhé manželky Doroty Marie Sasko-Výmarské. Zprvu si vybral vojenskou kariéru a už jako dvacetiletý se zúčastnil protitureckých válek (mimo jiné se podílel na osvobození Budína).

Jeho další životní dráha začala přestoupením na katolickou víru; vzápětí nato se stal knězem. Pak už jeho církevní kariéra rychle pokračovala. V roce 1695, poté co se přestěhoval do Uher, se stal rábským biskupem a už o jedenáct let později (17. května 1706) byl papežem Klementem XI. jmenován kardinálem a arcibiskupem v Ostřihomi (úřadu se ujal 20. ledna následujícího roku). Byl jediným cizincem, který se stal ostřihomským arcibiskupem.

V roce 1714 dosáhl hodnosti německého říšského knížete. Poslední roky života prožil s podlomeným zdravím v klášteře pavlánů v Mariance. Zemřel v Regensburgu v srpnu roku 1725 v době konání říšského sněmu, kterého se osobně účastnil.

Christian August a Bratislava[editovat | editovat zdroj]

K jeho velkým zásluhám během působení ve funkci ostřihomského arcibiskupa byla aktivní účast na potlačování morové epidemie, která vypukla v Uhersku na konci roku 1712. Na památku potlačení morové nákazy postavili v roce 1713 na Rybném náměstí v Bratislavě morový sloup, na kterém je arcibiskupovo jméno zvěčněno (mimo jiné sám přispěl na jeho postavení).

22. května 1712 korunoval v Prešpurském dómu svatého Martina uherského krále Karla III. a o dva roky později, 18. října 1714, uherskou královnou i jeho manželku Alžbětu Kristýnu.

Christian August Saský je pohřben v kryptě Katedrály svatého Martina. Jeho osobnost připomínala náhrobní deska v dómu, kterou mu dala zhotovit jeho rodina ještě v roce úmrtí. Náhrobek vyhotovil vídeňský sochař Adolf Konrad von Albrecht podle návrhu známého architekta Josefa Emanuela Fischera z Erlachu. Náhrobek se však nedochoval, protože padl za oběť Heillerově regotizaci dómu v druhé polovině 19. století. Náhrobek byl tehdy rozebrán a střední část – reliéf s portrétem arcibiskupa – přenesena do kostela klarisek; dnes je však i tento reliéf nezvěstný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Christian August Saský na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • A. Špiesz, Bratislava v 18. storočí, Tatran, Bratislava, 1987
  • I. Rusina, Renesančná a baroková plastika v Bratislave, Tatran, Bratislava, 1983