Přeskočit na obsah

Chotuc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chotuc (hora)

Vrchol254 m n. m.
Prominence50 m ↓
Izolace4,6 km →
Poloha
StátČesko
PohoříStředolabská tabule / Mrlinská tabule / Rožďalovická tabule / Křinecká tabule
Souřadnice
Chotuc
Chotuc
Horninaslínovec, jílovec
PovodíMrlina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šablona:Infobox - chráněné území v Česku

Chotuc (254 m n. m.) je vrch, který se tyčí zhruba 1 km zsz. od obce Křinec na Nymbursku ve Středočeském kraji. Jde o významnou přírodní památku a nepřehlédnutelnou dominantu celého okolí.

Popis

Je to výrazný svědecký vrch tvaru krátkého osamoceného hřbítku směru východ–západ, tvořeného svrchnoturonskýmiconiackými slínovci s polohami křemitých jílovců (ve vrcholové části). Na příkrých svazích jsou místy sesuvy. Na většině území jsou háje s habry, lípami, topoly, rozptýlené dubové porosty s příměsí jilmu, na jižním svahu byly dříve vinice, dnes třešně. Na jižním svahu je opuštěný kamenolom. Je to výhledové místo.[1]

Geomorfologické zařazení

Geomorfologicky vrch náleží do subprovincie Česká tabule, oblasti Středočeská tabule, celku Středolabská tabule, podcelku Mrlinská tabule, okrsku Rožďalovická tabule a podokrsku Křinecká tabule.[2]

Přírodní památka

Na jižní stráni Chotuce najdeme teplomilná luční společenstva s výskytem řady vzácných rostlin, např. vstavače nachového, kamejky modronachové či klokoče zpeřeného. Severní svah je porostlý lesem. Přírodní památka Chotuc zaujímá plochu 28,57 ha a byla vyhlášena nařízením Okresního úřadu Nymburk 22. 10. 1999. Na seznamu zvláště chráněných území AOPK ČR je evidována pod číslem 2116.[3]

Historie a pověsti

Vrchol kopce býval halštatským nebo halštatsko laténským hradištěm osídleným v době mezi 6. a 5. stoletím před naším letopočtem a zaniklým po příchodu Keltů.

V keltském období i ve středověku byl Chotuc významným kultovním místem, kam lidé pořádali pouti. Pohanská tradice výstupů na Chotuc byla natolik silná, že katolická církev s ní nebojovala, ale dala poutím nový náboženský význam - v 13. století nechala totiž postavit na vrcholu kapli Nejsvětější Trojice. Dnešní kostelík pochází z 15. století, později byl zbarokizován, v 19. století opraven. Pak dlouhá desetiletí chátral, až v roce 1995 byl opraven do dnešní podoby. Okolo kostelíka se rozkládá starý hřbitov na kterém se již od roku 1953 nepohřbívá.

Pod vrchem Chotuc se u silnice vedoucí do obce Mečíř nalézá opuštěný židovský hřbitov.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  3. Nařízení Okresního úřadu Nymburk

Související články

Externí odkazy