Přeskočit na obsah

Kamejka modronachová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKamejka modronachová
alternativní popis obrázku chybí
Kamejka modronachová
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrutnákotvaré (Boraginales)
Čeleďbrutnákovité (Boraginaceae)
Rodkamejka (Aegonychon)
Binomické jméno
Aegonychon purpurocaeruleum
(L.) Holub, 1973
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamejka modronachová (Aegonychon purpurocaeruleum, syn. Lithospermum purpurocaeruleum, Buglossoides purpurocaerulea) je vytrvalá bylina z čeledi brutnákovitých. V roce 2000 se stala německou Rostlinou roku.

Má kopinaté, střídavé, drsně srstnaté listy a nejčastěji jednoduché lodyhy. Oboupohlavné květy jsou uspořádány ve vijanech. Jejich koruny jsou nálevkovité, pěticípé, mají delší kalich a jsou nachové, později blankytně modré. Rostlina kvete v květnu a v červnu, opylována je hmyzem, plody jsou tvrdky. Často se rozmnožuje též vegetativně.

Je to rostlina preferující teplé, spíše polostinné polohy se suššími půdami bohatými na vápník. Roste převážně v teplomilných lesních lemech, v lesostepních mozaikách křovin, v rozvolněných teplomilných doubravách nebo na lesních světlinách dubohabřin. V České republice se vyskytuje hlavně v teplých oblastech středních a severozápadních Čech, na jižní Moravě a v Bílých Karpatech,[1] patří k vzácnějším druhům vyžadujícím pozornost (kategorie C4a).[2]

  1. Kamejka modronachová - Lithospermum purpureo-coeruleum [online]. [cit. 2010-12-22]. Dostupné online. 
  2. Aegonychon purpurocaeruleum L. – kamejka modronachová / kamienkovec modropurpurový [online]. [cit. 2021-01-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]